poniedziałek, 14 października 2019 napisz DONOS@

Jacek Kaczmarski w Łomży... Jesienią

- Muzyczne Zaduszki to cykl koncertów, które od kilkunastu lat proponujemy podczas Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej, aby wspomnieć twórców, którzy odeszli - tymi słowy dyr. Roman Borawski z Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych zapowiadał sobotni wieczór artystycznych westchnień za duszę Jacka Kaczmarskiego (22 marca 1957 - 10 kwietnia 2004). - To muzyk legenda, kompozytor, poeta i bard pierwszej "Solidarności", który pieśnią walczył o Polskę niepodległą, dzięki czemu miał wielbicieli wśród wszystkich Polaków. Polskę wolną wyśpiewał. Przynajmniej trzy razy gościł w Łomży. Ale z rakiem krtani nie wygrał... I wielbicieli na sali MDK DŚT w Łomży nie było już tylu, co za życia chyba jedynego wśród polskich pieśniarzy taką estymą darzonego twórcy...

Fot. Kamil Brzostowski
Fot. Kamil Brzostowski
Jego "Mury" ("...Zerwij kajdany, połam bat") do dziś są pamiątką heroizmu "Solidarności" z lat 80., a dziś także hymnem wszelkiej maści buntowników przeciw tyranii władzy. Stały się hymnem ruchów masowych, mimo że pierwotnie utwór właśnie przeciwko masom został stworzony w obronie autonomii jednostki. Zwłaszcza indywidualności samotnego, nierozumianego śpiewaka... Atrakcją koncertu był gościnny występ 23-letniej Patrycji Kaczmarskiej, córki poety z drugiego małżeństwa, która po raz pierwszy wystąpiła w grodzie nad Narwią. Zaśpiewała zaledwie trzy utwory, w tym legendarne "Źródło", które "wciąż bije". Ta próbka zdolności wokalnych Patrycji dobrze zapowiada jej ewentualnej karierze na scenie. W niskich partiach głos monochromatyczny, metaliczny i emanujący siłą spokoju, w wyższych brzmi dziewczęco, delikatnie, niemal jedwabiście.
Jednak gros dwuczęściowego koncertu to występ Trio Łódzko-Chojnowskiego. Trio założyli: Paweł Konopacki (29 lat), Witold Łuczyński (26; obaj łodzianie śpiewają z charakterystyczną chrypą i grają na gitarach) oraz Tomasz Susmęd (26, pianino). Powielają udanie, prawie wiernie wzory wypracowane przez trio Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski i Zbigniew Łapiński. Usłyszeliśmy utwory, m.in., z programów i płyt "Krzyk" i "Muzeum". Były tak znane jak "Modlitwa o wschodzie słońca" z prośbą "Chroń mnie, Panie od pogardy, od nienawiści chroń mnie, Boże", "Przedszkole" o zabawie w pociąg i pani bijącej po łapach czy "Powrót z Syberii", inspirowany cyklem obrazów Jacka Malczewskiego. Zainteresowanie, a raczej życiowa pasja poety, tzn. historia Polski XVIII i XIX w. zainspirowały go do napisania tak znakomitych utworów jak "Sen Katarzyny" czy "Obława". One również w wykonaniu Trio Łódzko-Chojnowskiego zabrzmiały przekonująco, czysto i szczerze.
Dobrze się stało, że w dobie dyskusji o miejscu i roli naszej ojczyzny w Europie i świecie, organizatorzy Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej przypomnieli głos Jacka Kaczmarskiego, barda, którego za komuny i stanu wojennego śpiewali z dumą i nadzieją niemal wszyscy Polacy. Który apelował, że "trzeba odrzucić w nas to, co nas zniewala...".

Mirosław R. Derewońko           

 
Zobacz także
190904015236.gif
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę