Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 marca 2023 napisz DONOS@

„Tajemny świat Horudy”

Przez blisko miesiąc w łomżyńskiej Galerii Sztuki Współczesnej można oglądać ceramiczne rzeźby, misy i lampiony Tadeusza Waltera. Artysta, po pięciu latach, ponownie przywiózł do Łomży swoje prace. Tytułowy Horuda, to wymyślony przez Tadeusza Waltera bożek – człowiek z głową ptaka. Tytułując go panem szczęścia i pomyślności umieszcza jego figurkę na pokrywkach i obrzeżach naczyń oraz w kompozycjach rzeźbiarskich.

Tadeusz Walter jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie studiował malarstwo i tkaninę. Dyplom uzyskał w 1970 roku. Kilka lat po ukończeniu studiów wyjechał do Indii i tam, podczas trzyletniego pobytu, zainteresował się ceramiką, której już wkrótce poświęcił się całkowicie. Urzekły go możliwości toczenia i lepienia przedmiotów z gliny oraz barwienia ich za pomocą różnobarwnych szkliw. Tadeusz Walter od lat sam komponuje szkliwa, wśród których wyróżniają się tzw. krystaliczne, dające wyrafinowane kolorystycznie powłoki, ozdobione wachlarzykami kryształków.

W swojej pracy artysta stosuje różne rodzaje szkliw powlekając nimi - bogate w detale, ażury i dekoracyjne faktury - rzeźby, misy, talerze, filiżanki, lampiony, świeczniki, czajniczki, butle oraz różnokształtne czarki i pudełka wywiedzione z wyobraźni inspirowanej formami natury i sztuką Wschodu.
Ceramiczne przedmioty Tadeusza Waltera cechuje niezwykła harmonia kształtów i barw.
Wystawę można zwiedzać do 5 października 2007 roku.

źródło: www.muzeum.4lomza.pl
210204100642.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę