Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Cenna misa w zbiorach łomżyńskiego muzeum

Główne zdjęcie
Dr Paweł Rzeźnik bada żelazną misę z Łomży (fot. B. Deptuła)

Wykopana przed ponad dwudziestu laty w Starej Łomży żelazna misa staje się coraz bardziej cenna. Zdaniem dr Pawła Rzeźnika z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego mająca około tysiąca lat misa pochodzi z pogranicza skandynawsko-ruskiego, a o jej „cenie” może świadczyć fakt, że dotychczas na Mazowszu odnaleziono zaledwie kilka ich sztuk.

(fot. B. Deptuła)
(fot. B. Deptuła)

Zdaniem archeologa, który odwiedził Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży aby na miejscu zbadać cenny ekspona,t tego typu misy wykorzystywane były przez elity społeczne wczesnego średniowiecza. Żelazną misę w Grodzisku w Starej Łomży mogli używać wojowie, albo przedstawiciele władzy np. podczas uczt, lub też do celów obrzędowych.
Misa różni się od stosunkowo popularnych wówczas mis typu śląskiego – do której kategorii dotychczas ją zaliczano – głębokością.
Paweł Rzeźnik podkreśla, że łomżyńska „żelazna misa” jest zachowana w bardzo dobrym stanie.  

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę