Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Kaszubi, górale i mazowszanie

Główne zdjęcie
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowia, działający od ponad sześciu lat przy MOK w Wysokiem Mazowieckiem, podczas I Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Podlaskie Spotkania

Wysokie Mazowieckie w piątek, a Ciechanowiec w sobotę będzie stolicą pieśni i muzyki ludowej w Łomżyńskiem. Stanie się tak za sprawą II Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Dzięki temu, że miasto z łabędziem w herbie przyjęło cztery lata temu czteroosobową rodzinę Polaków, repatriantów z Uzbekistanu, na festiwalu wystąpi 14-osobowy polski Zespół Pieśni i Tańca z odległego stołecznego Taszkientu. Jak do tego doszło...?

- Miesiąc temu naszych rodaków odwiedziła przewodnicząca Związku Polaków w Uzbekistanie - wyjaśnia burmistrz Jarosław Siekierko. - Zaproponowaliśmy, żeby zaprosić tamtejszy zespół Polsko-Kulturowo-Młodzieżowego Centrum Zarzewie.
Scena na placu Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem rozśpiewa się i roztańczy w piątek od godz. 16 do godz. 19 również dzięki wykonawcom z grup: Pleskota z Chmielna na Kaszubach, Pieniny z Krościenka nad Dunajcem, Małe Podlasie z Siemiatycz, Skowronki z Brańska, Mazowia z Wysokiego Mazowieckiego i Katrinka z Wysokiego na Białorusi.
Wcześniej, o godz. 10 w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu nastąpi otwarcie festiwalu a w sobotę od godz. do około 12.00 odbywać się będzie konferencja nt. dziedzictwa kulturowego pogranicza.
Druga, konkursowa część zmagań zespołów folklorystycznych rozpocznie się w sobotę o godz. 14 i potrwa do godz. 19 w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród o godz. 19.30. Wstęp na imprezy gratis.
- Naszych rodaków z Taszkientu czeka potem wycieczka do Białowieży, ognisko z naszym zespołem Mazovia i atrakcje na nowoczesnym basenie - dodaje burmistrz Siekierko. - Pewnie starczy też czasu, żeby zobaczyli stolicę Polski, zanim odlecą do Azji.
Organizatorami festiwalu są: Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie, Dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Impreza dofinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina oraz z budżetu państwa.

Mirosław R. Derewońko

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę