Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Uczelnie wyższe ograniczają liczbę miejsc na studiach dziennych

Uczelnie wyższe ograniczają liczbę miejsc na studiach dziennych bo zarabiają na płatnych studiach wieczorowych. "Studenci studiów wieczorowych i zaocznych dokładają się do utrzymania uczelni" - mówi prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej Franciszek Siemieniako. Szkoły wyższe na prowadzenie swojej działalności uzyskują pieniądze z Mnisterstwa Edukacji i od tych kwot uzależniają liczby kandydatów na kierunki nieodpłatne. Dlatego od kilku lat obserwuje się stopniowy wzrost limitów na studiach zaocznych i wieczorowych przy jednoczesnym zmniejszaniu liczby miejsc na kierunkach dziennych. Tak jest np. na architekturze. Dziennych studentów jest tam 20, zaocznych - 120 którzy płacą za rok nauki aż 8 tys. zł. Minister ograniczył jednak liczbę miejsc płatnych. Nie może ona być większa niż miejsc na studiach dziennych.

Dlatego na Uniwersytecie w Białymstoku proporcje między limitem miejsc na studia dzienne i zaoczne wynoszą 1 do 1. Jak informuje kierownik działu dydaktyki i spraw studenckich Uniwersytetu w Białymstoku - Małgorzata Ludera - uczelnia przyjmie w tym roku akademickim dokładnie tyle samo studentów dziennych co zaocznych i wieczorowych: po 1600 osób. Najdroższe na Uniwersytecie w Białymstoku są kierunki najpopularniejsze: ekonomia kosztuje rocznie ponad 3700 zł, a pedagogika blisko 3 tysiące. I co roku te opłaty nieznacznie wzrastają.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę