Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Szpieg zmysłów

Główne zdjęcie
Leszek Wiśniewski

"Nie ma silniejszego władcy jak niemowlę przy piersi. Władza absolutna - rozkazy kierowane wprost do podświadomości". Cytat powyższy pochodzi z wiersza Agnieszki Zach, kobiety, która nie mówi o sobie, że jest poetką, lecz że rodzi dzieci, trenuje konie ("Podchdzę do nich psychologicznie") i dekoruje restauracje. Jednak nie dlatego Państwo ten fragment o władcy w pieluszkach czytają, że wybrałem sięna spotkanie literackie... Oglądałem akty!

Agnieszka Zach ma 9-letnią córkę, 6-letniego syna i teraz 2-letnią Darię, z którą jest współbohaterką "aktów"
Agnieszka Zach ma 9-letnią córkę, 6-letniego syna i teraz 2-letnią Darię, z którą jest współbohaterką "aktów"
Leszek Wiśniewski i Agnieszka Zach
Leszek Wiśniewski i Agnieszka Zach
Malarze: dyr. MDK-DŚT Roman Borawski i kierownik Galerii Pod Arkadami Przemysław Karwowski
Malarze: dyr. MDK-DŚT Roman Borawski i kierownik Galerii Pod Arkadami Przemysław Karwowski
Jerzy Brodziuk i Stanisław Zeszut w podziemnym aneksie z pracami Leszka Wiśniewskiego w tle
Jerzy Brodziuk i Stanisław Zeszut w podziemnym aneksie z pracami Leszka Wiśniewskiego w tle

Agnieszkę Zach uczynił bohaterką łomżyński fotografik Leszek Wiśniewski. Kobieta "z gminy Łomża" - jak określa siebie Agnieszka - wystąpiła przed obiektywem ze swą najmłodszą córką Darią, która ma teraz dwa lata. Praca Leszka i jego modelek rozpoczęła się półtora roku temu.
- Chodziło mi kiedyś po głowie, żeby malować, ale pędzel nie stał sie moim narzędziem - opowiada artysta, który dał się poznać głównie jako twórca niewiele większych od znaczka pocztowego fotofrafii otworkowych, przedstawiających tysiące twarzy. - Nie urodziłem się z aparatem w ręku, ale przecież ja maluję światłem!
Bardzo niezwykła, udana, wręcz urzekająca jest otwarta w piątek, 23 marca w Galerii Pod Arkadami jego najnowsza wystawa, którą chyba najprościej ze względu na temat można zatytułować "Macierzyństwo". Duże jak plakaty fotogramy utrzymane są w ciepłej sepii albo onieśmielaja potęgą iście renesansowych i barokowych barw. Wisniewski sięgnął też po płótno, co sprawia, że zdjęcia przypominają obrazy Caravaggia i Rafaela.
- Fotografie na płótnie to nie tylko aura malarska, ale i sposób, żeby przy tak dużych powiększeniach maskować defekty - zdradza ze śmiechem tajniki warsztatu Wiśniewski. - Pewne elementy są niedoskonałe, a przecież dążymy do doskonałości...  
Tkliwość, czułość i miłość stanowią aurę tych malarskich ujęć. Dłonie matki i rączki dziecka. Zamyślone oczka małego filozofa i troskliwe spojrzenia dojrzałej kobiety. Cud widzialnego stworzenia i tajemnica losu w przyszłości. Agnieszka i Daria to współrzędne bohaterki "aktów", precyzyjnie, wręcz pedantycznie uwiecznionych przez oryginalnego fotografika, który urodził się i mieszka w Łomży.
Po seriach wschodów i zachodów słońca w urzekającym nadnarwiańskim pejzażu, który nie bez powodu upodobali sobie łomzyńscy mistrzowie obiektywu, doczekaliśmy się artysty, który już od trzech lat z powodzeniem para się aktem. Przypomnijmy, że wcześniej pokazał już czarno-białe akty kobiety, której ciało nawiązywało do stylistyki okaleczonej greckiej rzeźby. Wystawą o macierzyństwie Wiśniewski potwierdza, że jego zamysł, aby być "osobnym", "samotnikującym" wśród kilkudziesięciu łomżyńskich twórców, jest intelektualnie zasadny, zaś artystycznie imponujący! Gratuluję!
Mirosław R. Derewońko        

P.S.

W podziemnym aneksie GPA są też fotogramy o charakterze tradycyjnych aktów, do których Leszek Wiśniewski zaprosił dwie kobiety. Ponieweż dosłowność tych fotogramów sprawia, że są  bliskie niezręcznej erotyce, w moim tekście to pomijam.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę