Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Służba Ochrony Zabytków zainteresuje się nielegalnym remontem dawnego hotelu "Metropol" w Łomży.

Dzięki interwencji reportera Radia Białystok prawdopodobnie uda się zapobiec nielegalnym pracom konserwatorskim w zabytkowej kamiennicy w Łomży. Okazało się, że jedna z warszawskich firm bez zezwolenia zaczęła remontować budynek dawnego hotelu "Metropol" w Łomży. Sprawą zainteresowała się już Państwowa Służba Ochrony Zabytków. Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły przy ul. Giełczyńskiej 11 ma ponad stuletnią historię. Mieścił się tu m.in. bardzo znany na początku zeszłego wieku hotel "Metropol", a po wojnie - m.in. szkoła podstawowa i prywatne sklepy. Od wielu już lat budynek popadał w ruinę. Konserwator zabytków prowadzi wieloletnią korespondencję z mieszkającymi poza Łomżą prywatnymi właścicielami, zmuszając ich do zabezpieczenia obiektu. Każda silniejsza wichura grozi bowiem jego zawaleniem.

Kiedy obecny właściciel budynku zaczął unikać kontaktu z konserwatorem, ten skierował sprawę do policji. Dochodzenie znajduje się w końcowej fazie, niebawem materiały mają być przekazane do prokuratury. Dziś pracownicy prywatnej firmy konserwatorsko-budowlanej z Warszawy przystąpili do robót. Powiedzieli Radiu Białystok, że zostali do Łomży wysłani przez właściciela firmy. Mają prowadzić prace konserwatorskie w budynku i na elewacji, a stojący w podwórzu także zabytkowy - budynek pomocniczy – rozebrać. Wiesława Szymańska ze służby ochrony zabytków w Łomży powiedziała, że nikt nie zgłaszał się do niej po pozwolenie na prace i nic na ten temat nie wie. Obiecała o zdarzeniu poinformować nadzór budowlany i podjąć interwencję w celu przerwania robót. Jej zdaniem prawdopodobnie obecny właściciel zabytkowego budynku zamierza go po prostu sprzedać bez wiedzy służb konserwatorskich.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę