niedziela, 20 października 2019 napisz DONOS@

Poetycka studniówka Magdaleny

Gwarna i kolorowa grupa miłośników poezji gościła w Galerii Pod Arkadami na wieczorze autorskim Magdaleny Pauli Walczuk. Na sto dni przed maturą Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych w Łomży wydał jej debiutancki tomik "Po ścianie ze szkła". Maturzystka II LO im. Marii Konopnickiej czytała wiersze, m.in., w obecności swojej rodziny, dyrektora liceum Józefa Przybylskiego, wychowawcy Leszka Szczepary oraz koleżanek i kolegów z klasy IIIb.

Magdalena Paula Walczuk czyta wiersze ze swego debiutanckiego zeszytu poetyckiego "Po ścianie ze szkła"
Magdalena Paula Walczuk czyta wiersze ze swego debiutanckiego zeszytu poetyckiego "Po ścianie ze szkła"
Magdalena (po prawej) czytała swoje wiersze z równie wrażliwymi młodymi ludźmi
Magdalena (po prawej) czytała swoje wiersze z równie wrażliwymi młodymi ludźmi
Opiekunka Klubu Młodego Literata Barbara Chojnowska (na zdjęciu po prawej) ze swoimi uczniami
Opiekunka Klubu Młodego Literata Barbara Chojnowska (na zdjęciu po prawej) ze swoimi uczniami

- Magdalena jest dobrą uczennicą i na tyle ciekawą poetką, że warto było wydać jej teksty i warto je poczytać - ocenia Barbara Chojnowska, polonistka debiutantki i opiekunka Klubu Młodego Literata od ponad pięciu lat. - Naprawdę pisze coraz ciekawiej!
- Pani profesor pomagała mi selekcjonować utwory - opowiada nam Magdalena. - W zeszycie poetyckim zmieściło się około połowy z tych, które dotąd napisałam. Słabsze odrzucałyśmy bez żalu.
Magda potrzebę poezjowania tłumaczy wstydliwością.
- Czuję potrzebę wygadania się przed kartką papieru - przyznaje. - Czasem łatwiej przychodzi mi napisanie o moich codziennych przeżyciach, przemyśleniach i spotkaniach, niż powiedzenie o nich nawet najbliższym.
Jednak wstyd trzeba było pokonać, stając oko w oko z publicznością, czytając własne wiersze. Onieśmielenie tym większe, że część słuchaczy nie wiedziała o pasji dziewczyny.
- Niektórych chyba zaszokowałam, bo staram się w niektórych utworach sięgać po środki turpistyczne - przypuszcza Magdalena. - Trochę dlatego, że moimi ulubionymi poetami są Rafał Wojaczek i Stanisław Grochowiak, a trochę z powodu tej paradoksalnej wstydliwości.
To już piąty zeszyt poetycki, przygotowany pod kierunkiem Barbary Chojnowskiej przez młodych literatów i wydany przez MDK-DŚT w nakładzie 150 egzemplarzy. Poezję urozmaicają grafiki uczniów pracowni plastycznej MDK-DŚT, prowadzonej przez Annę Bureś. Pierwszy zeszyt ukazał się w 2003 r. Autorami byli uczniowie I, II i III LO oraz Liceum Plastycznego. W 2004 r. ukazał się zeszyt drugi, autorstwa licealistów z "Kościuszki" i "Konopnickiej" (I i II LO). Tomik wierszy pt. "Pogo" ma też Anna Szczyglewska (obecnie studentka humanistyki międzywydziałowej na KUL w Lublinie) i Agnieszka Jakimowicz (teraz studentka psychologii na UKSW w Warszawie). Czy to ostatnie słowo Barbary Chojnowskiej, znanej od lat z propagowania teatru, poezji i recytacji?
- Na pewno nie - zapewnia wytrwała i ambitna propagatorka kultury języka i pięknej polszczyzny. - Ostatnie słowo należy do młodych!
Czekamy zatem, Młodzi, na Wasze dobre, mądre i piękne słowa. Niech Was nie zaleje chamskie słownictwo i ordynarne przekleństwa. Pamiętacie? "Na początku było Słowo. A Słowo było u Boga..." Niech Wasze słowa uświęcają nam życie.

Mirosław R. Derewońko

 fot. Barbara Chojnowska

191007024330.png

 
Zobacz także
190904015236.gif
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę