Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Kłusują przed świętami

Przedświąteczna plaga kłusowników w Biebrzańskim Parku Narodowym. Strażnicy codziennie wyciągają z rzeki po kilkanaście sieci, w lasach znajdują setki wnyków. Tak źle jeszcze nigdy nie było - mówią biebrzańscy strażnicy. W tym roku pogoda wyjątkowo sprzyja kłusownikom.

O tej porze roku zwykle łódki stały już w magazynach, a rzeki były skute lodem. Kłusownicy musieli się napracować, żeby wykuć w lodzie przerębel i założyć sieci. W tym roku pogoda im niestety sprzyja. Jak mówi Henryk Hiero z Biebrzańskiego Parku Narodowego - Pracujemy obecnie w okresie przedświątecznym w dzień i w nocy. Kłusownictwo jest znacznie większe jak w ubiegłych latach. Ze względu na warunki atmosferyczne.

Codziennie strażnicy wyciągają po kilkanaście sieci. Kłusują duże, zorganizowane grupy, które łowią ryby na zamówienia. Nielegalne dostawy szczupaków i okoni zamawiają niektóre hurtownie, bary i restauracje. Kilogram szczupaka kosztuje 14 złotych. Kłusownicy sprzedają ryby za połowę ceny.

W lasach roi się od wnyków. Kłusownicy zastawiają je na dziki, sarny, jelenie i łosie. Najwięcej wnyków strażnicy znajdują w pobliżu wsi i niewielkich miejscowości. Kłusownicy rozstawiają je zwykle bardzo wcześnie rano. Bez śladów na śniegu ciężko ich wytropić. Ale strażnicy wiedzą, którędy chodzi zwierzyna. Jak powiedział Piotr Kossakowski z Biebrzańskiego Parku Narodowego - Ścieżkami się poruszamy. Wiadomo, że jak jest większa gęstwina, to łoś tam się nie przedrze, sarna też nie będzie się pchała.

Kłusowników mogą odstraszyć jedynie surowsze kary - mówią strażnicy Parku. Teraz płacą grzywny i tracą sprzęt kłusowniczy: broń, sieci, czy łódkę. Według strażników powinno się im odbierać także samochody.

źródło: Obiektyw

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę