Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Prokuratorzy okręgu łomżyńskiego ruszają do walki z przemocą domową

Główne zdjęcie
Henryk Żochowski Prokurator Okręgowy w Łomży

Wyznaczeni prokuratorzy w każdej prokuraturze rejonowej będą przeglądać tzw. „niebieskie karty” zakładane przez policjantów interweniujących w przypadku domowych awantur, aby wyszukać wśród nich śladów przestępstw. Jeżeli okaże się, że w niektórych „rodzinach” takie zachowania powtarzają się będą wszczynane dochodzenia. Rokrocznie w Łomży i regionie policjanci zakładają kilkaset „niebieskich kart”.

Zalecenia odnośnie prokuratorskiej kontroli „niebieskich kart” wydał Prokurator Okręgowy w Łomży Henryk Żochowski. Prokuratorzy będą chcieli szeroko się przyjrzeć temu problemowi, tym bardziej, że policja co prawda ma obowiązek co miesiąc monitorować sytuację w rodzinie w której zdarzyła się interwencja, ale zdaniem prokuratury raczej niewiele to daje. Teraz prokuratorzy będą regularnie przeglądać policyjne zapiski zwracając szczególną uwagą czy aby w rodzinnym domu nie ze doszło do przestępstwa.

- dotychczas nie zawsze się to praktykowało. Tymczasem z tych „niebieskich kart” może wynikać, że znęcanie się nad którym z członków rodziny trwa od dłuższego czasu, ale do tej pory nikt z tym nic nie zrobił – tłumaczy Henryk Żochowski.
Jeśli prokuratorzy doszukają się takiego przestępstwa natychmiast mają podejmować decyzje w zakresie prawno-karnym, ale także tzw. działania cywilistycze.
- Jeśli do przemocy dochodzi po spożyciu alkoholu, to takiego delikwenta trzeba będzie skierować na odwykowe leczenie – dodaje Żochowski.

Prokuratorzy podkreślają, że przeważnie przemoc domowa stosowana jest wobec kobiet. Niestety w takich wypadkach najczęściej cierpiały także dzieci. Dotychczas jednak w regionie nie było miejsca gdzie maltretowana kobieta z dziećmi mogła uciec przed „tatusiem” oprawcą. Teraz zaczyna coś się w tej kwestii zmieniać mówi prokurator Maria Kudyba. W gminach zaczynają powstawać punkty gdzie kobiety będą mogły otrzymać pomoc w postaci schronienia.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę