Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Zgubiło ich ciało zostawione w lesie pod Zambrowem

Główne zdjęcie
fot. podlaska.policja.gov.pl

Policjanci z białostockiego biura CBŚ zatrzymali w Białymstoku i w okolicach Warszawy sześć osób w związku z wielowątkowym śledztwem dotyczącym przestępczej działalności gangu wołomińskiego. Śledztwo rozpoczęte przed trzema laty w Łomży od kilku miesięcy prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku we współpracy z CBŚ. Zatrzymani należą do grupy podejrzewanej m.in. o dokonanie kilku zabójstw, wymuszanie haraczy, rozboje i rozprowadzanie narkotyków. Dodatkowo niektórzy jej członkowie handlowali bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi.

 
Białostocka Prokuratura Apelacyjna w lutym przejęła sprawę z Prokuratury Okręgowej w Łomży, gdzie śledztwo zaczęło się ponad trzy lata temu od odkrycia w lesie spalonych zwłok mężczyzny. Jak się potem okazało, mężczyzna został zamordowany w ramach przestępczych porachunków.
Decyzję o przejęciu podjęto nie ze względu na złe wyniki śledztwa, ale jego zakres. Zanim sprawę przekazano do Białegostoku, łomżyńska prokuratura skierowała do sądu kilka aktów oskarżenia i zaczęła kilka nowych wątków śledztwa związanego z działalnością przestępczą grupy z Wołomina i okolic.
Prokuratorzy z Łomży skierowali do sądów akty oskarżenia, m.in. wobec osób uchodzących za szefów gangu. Procesy trwają i dotyczą m.in. zlecenia zabójstwa, handlu narkotykami, wymuszenia haraczy i czerpania korzyści z nierządu. W sumie wszystkie te postępowania dotyczą ponad dwudziestu osób, zajmujących się w grupie różnymi zadaniami. Kilku przestępców dobrowolnie poddało się karze i złożyło wyjaśnienia, które pomogły rozpracować przestępcze powiązania i odkryć kolejne przestępstwa.

Obecne śledztwo również się rozszerza, a podejrzanym postawiono bardzo poważne zarzuty. Niektórym z nich - dokonania zabójstw (w sumie pięciu), choć udało się odnaleźć zwłoki tylko jednej osoby.
Wśród podejrzanych jest m.in. b. radny jednej z warszawskich dzielnic (ma zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnego posiadania broni), a także oficer Komendy Głównej Policji, który udzielał gangowi informacji.
Jedną z form przestępczej działalności grupy były oszustwa w branży paliwowej. Przy wymuszaniu haraczy przestępcy nie wahali się podpalać obiektów należących do zastraszanych przedsiębiorców.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę