Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.interia.pl

Korupcja w suwalskim wymiarze sprawiedliwości sądzona w Łomży

Przed Sądem Okręgowym w Łomży rozpoczął się proces dotyczący korupcji w suwalskim wymiarze sprawiedliwości. Wśród jedenastu oskarżonych jest sędzia z Suwałk Grażyna Z., oskarżona m.in. o przyjmowanie łapówek w latach 2000-2005. Po odczytaniu obszernego aktu oskarżenia i wyjaśnieniach jednego z oskarżonych sąd przerwał proces do 18 stycznia przyszłego roku.

Odczytanie aktu oskarżenia było poprzedzone wnioskami niektórych obrońców i oskarżonych o odroczenie, bo według nich w aktach sprawy brakuje nawet kilku tysięcy stron materiałów ze śledztwa.
Sędzia uznał jednak, że wyjaśnienie tej kwestii nie wymaga kolejnego opóźnienia procesu (w ubiegłym tygodniu powodem odroczenia był wniosek o wyłączenie prokuratora), ale postanowił zwrócić się do prokuratury o wyjaśnienie, dlaczego w aktach nie zgadza się numeracja stron lub dlaczego części ich brakuje.
Wśród oskarżonych, którzy stanęli przed łomżyńskim sądem, oprócz sędzi, są dwaj suwalscy adwokaci a także synowie jednego z nich, lekarz oraz osoby, które dawały łapówki w swoich sprawach przez pośredników. Wszyscy odpowiadają z wolnej stopy.
Prokuratura zarzuciła Grażynie Z., że w latach 2000-2005 wzięła w sumie ok. 15 tys. zł łapówek za łagodniejsze wyroki, odroczenia w wykonywaniu kary lub uchylanie tymczasowego aresztu.
Dwóm oskarżonym w tej sprawie suwalskim adwokatom zarzucono płatną protekcję. Mieli się oni przy tym powoływać na wpływy w suwalskim wymiarze sprawiedliwości i brać za to pieniądze od zainteresowanych.
Jednym z pośredników między przestępcami a sędzią miał być emerytowany policjant, który dostarczał pieniądze od osób oskarżonych i podejrzanych o przestępstwa. Według prokuratury, uzgodnił też z sędzia Grażyną Z. łagodniejszy wyrok w jednej ze swoich spraw sądowych.
Jak powiedział prokurator Jarosław Walendziuk w uzasadnieniu aktu oskarżenia, w Suwałkach panowało przekonanie, że z niektórymi sędziami tego sądu można było załatwić za łapówkę korzystne rozstrzygnięcie w sądzie.
Grażyna Z. miała także popełnić przestępstwo, pomagając córce białostockiej prokurator w zdaniu egzaminu adwokackiego. Kobiety miały porozumieć się wcześniej, otworzyć koperty z pytaniami i dostarczyć córce prokurator odpowiedzi na te pytania. Po zdanym egzaminie, prokurator w zamian za tę pomoc zorganizowała dla sędzi imprezę towarzyską. Sprawą prokurator zajmuje się prokuratura w Gdańsku.
Łomżyński sąd wysłuchał we wtorek wyjaśnień pierwszego z oskarżonych, lekarza oskarżonego o wystawienie Grażynie Z. zaświadczenia lekarskiego, w którym poświadczył nieprawdę. Oskarżony do zarzutów się nie przyznał.
Akt oskarżenia w tej sprawie przygotowała Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku. W maju trafił do sądu w Suwałkach, po kilku miesiącach jednak okazało się, że zajmie się nim sąd łomżyński.
Sprawę sześciu osób wyłączono jednak do odrębnego postępowania w sądzie w Suwałkach. Chodzi o wątek, który według sądu łomżyńskiego, nie ma związku z zarzutami korupcyjnymi wobec sędzi i innych osób.
Zarzuty brania łapówek prokuratura chciała postawić w tym śledztwie dwóm suwalskim sędziom. Kiedy jesienią ubiegłego roku wystąpiła o uchylenie im immunitetów i sprawa została nagłośniona, jedna z podejrzewanych sędzi utonęła w stawie niedaleko swego domu.
Ustalenia śledztwa prowadzonego przez prokuraturę wskazały, że nie było w tym udziału osób trzecich, przyjęto że doszło do samobójstwa. Drugą sędzią była Grażyna Z., po upublicznieniu sprawy odwołana z funkcji wiceprezesa suwalskiego sądu okręgowego oraz przewodniczącej wydziału karnego.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę