Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Ciekawe i nowe... Wiadomości Łomżyńskie

W sprzedaży ukazał się kolejny – siódmy już - numer „Wiadomości Łomżyńskich”. To kwartalnik wydawany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Wydawnictwo stara się połączyć ciążące na nim obowiązki kronikarskie sprowadzające się do relacji z tego co się w mieście działo z próbą nieco szerszego spojrzenia na przeszłość i przyszłość miasta.

W najnowszym numerze „do przodu” wygląda Tadeusz Babiel. W czasie wzmożonej dyskusji o  budowie w Łomży pierwszego hipermarketu wzywa on do „patrzenia dalej niż echo”. Autor przypomina kilka przykładów „nie trafionego” inwestowania  - pawilon handlowy naprzeciwko katedry (dawny ZURT), blaszak „klocek” vis a vis kościoła kościoła Najświętszej Marii Panny (dawny Jantar, obecnie Biedronka)  czy zniszczenia alei lipowej prowadzącej do starego cmentarza przy ul. Kopernika – w kontekście planów budowy Galerii „Veneda” przestrzega aby „baczyć by przyszłe pokolenia nie zarzuciły nam bezkrytycznego frymarczenia tym, co powinno być z pieczołowitością chronione”.  

W tym numerze redaktor naczelny „Wiadomości” Wawrzyniec Kłosiński po raz kolejny powraca do tajemnicy domu przy ul. Nowogrodzkiej 5 w Łomży. To tu w pierwszych latach po „odzyskaniu niepodległości” mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego – katowni w której znęcano się i mordowano żołnierzy Polski Podziemnej.  W artykule pt. „Byłem świadkiem egzekucji” relacja dr Zenona Ostrowskiego, który widział na własne oczy jak ubowcy właśnie tu mordowali ludzi.

„Wiadomości Łomżyńskie” są do kupienia w dobrych księgarniach i kioskach na terenie całego miasta a także w siedzibie TPZŁ przy ul. Polowej 22 tel. 086 216 28 33.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę