Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Wolne słowa za kratami

Główne zdjęcie
Edyta Dąbrowska ze Złotym Żubrem w nagrodę (Fot. MM)

Jedenaście periodyków wystartowało w II ogólnopolskim konkursie gazet więziennych, którego finał odbył się dwa dni temu w zakładzie karnym w Czerwonym Borze. Zwyciężył kwartalnik gospodarzy "Echo C-Boru". Drugie miejsce zdobyło "Aby do wokandy" z Parczewa k. Olsztyna, a trzecie - "Przystanek", wydawany wspólnie przez zakłady i areszty karne, m.in., z Hajnówki, Białegostoku i Grądów Woniecko.

Redaktor zwycięskiego "Echa C-Boru" Edyta Dąbrowska i prowadzący konferencję Jarosław Kopczuk (fot. MM)
Redaktor zwycięskiego "Echa C-Boru" Edyta Dąbrowska i prowadzący konferencję Jarosław Kopczuk (fot. MM)
- Pomysł zrodził się rok temu - powiedziała odbierając nagrodę Złotego Żubra redaktor "Echa C-Boru" Edyta Dąbrowska, wychowawczyni skazanych po raz pierwszy. - Nasz kwartalnik redagowali osadzeni, mający powyżej 21 lat aż do 55.
Pismo zawiera teksty zbierane od mężczyzn z całego zakładu. Jest ich ich ok. 670. Niektórzy odsiadują dwa, trzy miesiące za jazdę po pijaku; niektórzy dożywocie za wielokrotne morderstwa. Najstarszy z więźniów ma 75 lat... Oprócz poezji czy felietonów, magazyn zawiera np. wzory pism procesowych czy porady jak pisać o przerwy w odbywaniu kary.
- Dyskusja o więziennictwie w Polsce od kilku lat zdominowana jest brakiem miejsc w zakładach - ubolewał Kajetan Dubiel, dyrektor Centralnego Biura Penitencjarnego podczas konferencji, towarzyszącej konkursowi. - Ucieka główny cel: nadrabianie braków, których skazani nie nadrobili na wolności.
Redaktorzy dyskutowali, m.in., właśnie o granicach wolności słowa, etyce dziennikarskiej i prawie autorskim (wiele tytułów sięga po przedruki z ogólnie dostępnej prasy). Zastanawiali się, jak wprowadzić nowe formy działalności innej niz restrykcyjna.
- Spróbujmy wydać antologię prasy więziennej, zorganizować w przyszłym roku dłuższą o dzień konferencję i założyć stronę internetową - proponował Jarosław Kopczuk, specjalista ds. penitencjarnych w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Białymstoku. - Doprowadźmy do spotkania redaktorów wszystkich tytułów, bo jest ich ponad 50!
Niemal całą pracę organizacyjną, związana z wydawaniem pism, biorą na siebie wychowawcy. Niemal wszystko, co wydrukowane npisali więźniowie. O swoim życiu za kratami. O życiu przez los poharatanym, ale przecież nie beznadziejnym, póki można słowo skierować do drugiego człowieka. Albo i do Boga.
Mirosław R. Derewońko
      
240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę