Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 lutego 2021 napisz DONOS@

Proporcjonalnie...?

Wyniki wyborów do Rady Powiatu pokazują jak bardzo ordynacja wyborcza deformuje wynik głosowania. I wcale nie jest tak, że większy dostaje jeszcze więcej. W powiecie łomżyńskim na deformacji „zarobiły” komitety PiS i LPR, a najbardziej straciły komitety PSL-u i lokalnego KWW „Samorządy Łomżyńskie Razem”

W skali powiatu największe poparcie wyborców zdobyli kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na nich swój głos oddało 4.776 mieszkańców okalających Łomżę gmin. I choć ten wynik jest o około półtora tysiąca lepszych od wyników LPR-u i PiS-u to te partie mają więcej mandatów radnych w Radzie Powiatu Łomżyńskiego. PSL zdołał wprowadzić tylko czterech radnych, a PLR i PiS mają po pięć mandatów.    
Jeszcze bardziej deformacje widać na przykładzie Komitetu Wyborczego Wyborców "Samorządy Łomżyńskie Razem". Komitet zdobył łącznie 3.752 tym samym zajął drugie od względem poparcia miejsce, ale w Radzie Powiatu będzie miał tylko dwóch swoich przedstawicieli.  

W wyborach samorządowych do Rady Powiatu Łomżyńskiego poszczególne komitety wyborcze uzyskały następujące ilości głosów.
1. Komitet Wyborczy PSL – 4.776  (4 mandaty)
2. Komitet Wyborczy Wyborców "Samorządy Łomżyńskie Razem" – 3.752 (2 mandaty)
3. Komitet Wyborczy LPR – 3.538 (5 mandatów)
4. Komitet Wyborczy PiS – 3.274 (5 mandatów)
5. Komitet Wyborczy "Samoobrona RP – 1.494 (1 mandat)

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę