Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.samorzad.pap.com.pl

Kaczyński o wielkim przedsięwzięciu którego celem ma być gospodarczy rozwój tej części kraju

Co najmniej 1,8 mld zł wyda państwo z różnych źródeł do 2009 r. na inwestycje drogowe w Podlaskiem - poinformował w czwartek w Białymstoku minister transportu Jerzy Polaczek. Pieniądze mają być głównie przeznaczone na modernizacje najważniejszych dróg krajowych - nr 8 i 19 - oraz budowę obwodnic. Pieniądze mają pochodzić przede wszystkim z Krajowego Funduszu Drogowego oraz UE.

Minister Polaczek i minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka towarzyszyli przebywającemu w czwartek po południu w Białymstoku premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Premier powiedział na konferencji prasowej, że przeznaczanie pieniędzy na drogi we wschodniej Polsce jest "częścią wielkiego przedsięwzięcia", którego celem ma być gospodarczy rozwój tej części kraju. Jak podkreślił, bez rozwoju sieci dróg nie jest możliwy rozwój regionu.

Premier poinformował także, że drogi krajowe nr 19 (Białystok- Lublin-Rzeszów) i nr 8 (Warszawa-Białystok-Budzisko) mają stanowić podstawę "osi komunikacyjnej" i sprawić, że wschodnia Polska będzie bardziej dostępna pod względem transportowym.

"Nie zdołamy doprowadzić do zrównania Polski wschodniej i pozostałej części kraju, jeżeli nie zbudujemy dobrych dróg - dróg szybkiego ruchu, autostrad, jeżeli komunikacja między wschodem a zachodem (...) nie będzie komunikacją sprawną. To samo dotyczy północy i południa" - dodał premier.

Minister Polaczek powiedział, że inwestycje drogowe, które państwo chce zrealizować w tej części kraju w najbliższym czasie, "nie mają precedensu, a drogi nr 19 i 8 są priorytetami". Równie ważny jest program budowy obwodnic miast, w tym obwodnicy Augustowa. Poinformował, że jeszcze w tym roku powinno być wydane pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa.

Przeciwko przebiegowi tej drogi przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy protestują organizacje ekologiczne. Zapowiadają, że do rozpoczęcia budowy obwodnicy nie dopuszczą.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę