Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomośc pochodzi z www.tvp.pl

Uchylono wyrok w sprawie „kreatywnej księgowości"

Główne zdjęcie
fot. www.tvp.pl

Sąd Okręgowy w Łomży uchylił w środę wyrok w sprawie tzw. kreatywnej księgowości w dawnej spółdzielni mleczarskiej w Zambrowie. W pierwszej instancji skazano za to trzy osoby z dawnych władz tej spółdzielni, obecnie stanowiącej zakład grupy Mlekpol.

O uchyleniu wyroku i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania sądowi w Zambrowie poinformowała PAP Prokuratura Okręgowa w Łomży, która prowadziła śledztwo i przygotowywała akt oskarżenia.

Potwierdzenia tej informacji, ani szczegółów uzasadnienia nie udało się uzyskać PAP w łomżyńskim sądzie, gdzie odmówiono udzielenia telefonicznie informacji.

W pierwszej instancji (wyrok zapadł w lipcu tego roku) zambrowski sąd skazał członków dawnego zarządu OSM Zambrów na kary więzienia w zawieszeniu, grzywny, zakazy zajmowania stanowisk kierowniczych oraz obowiązek naprawienia szkody: solidarnie mieli oddać spółdzielni ponad 6,4 mln zł.

Oskarżeni zostali skazani wówczas za to, że fałszowali zapisy księgowe firmy podając nieprawdziwe wyniki finansowe za 2001 i 2002 rok. Sumę prawie 6,5 mln zł „ukryto" podwyższając wartość materiałów i zapasów. Na podstawie sfałszowanych danych, starano się także o kolejne kredyty bankowe.

W międzyczasie mleczarnię w Zambrowie przejął holding Mlekpol z Grajewa - jedna z największych polskich mleczarni. Gdy nieprawidłowości wyszły na jaw (w czasie badania finansów przejmowanej spółdzielni), władze Mlekpolu zawiadomiły prokuraturę.

Śledztwo w tej sprawie trwało miesiącami, a przez pół roku było zawieszone, bo prokuratura czekała na prawomocne zakończenie postępowania cywilnego dotyczącego zgodności z prawem uchwały członków spółdzielni Mlekpol z Grajewa, o sposobie pokrycia strat w dawnej OSM Zambrów.

Członkowie spółdzielni uchwalili bowiem, że straty włączonego zakładu będą pokryte udziałami zambrowskich spółdzielców, z czym wielu z nich się nie godziło. Sąd cywilny uznał, że to rozwiązanie jest niezgodne z prawem.

Uznał też, że to przejmująca spółdzielnia ze swoich funduszy powinna pokryć straty, nie wyodrębniając członków dawnej spółdzielni z Zambrowa. To rozstrzygnięcie sądu miało też znaczenie dla określenia kręgu poszkodowanych, występujących w procesie karnym.

Wobec takiego rozstrzygnięcia, poszkodowanym jest Mlekpol, obecny właściciel zambrowskiego zakładu.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę