Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Będą podglądać ptaki

Główne zdjęcie
fot. Jerzy Chaberek

W oryginalny sposób przyrodnicy z Łomży chcą uczcić przypadające w najbliższą sobotę i niedzielę Europejskie Dni Ptaków. Zapraszają wszystkich ciekawych życia ptaków na wycieczkę ornitologiczną nad stawy w miejscowości Poryte- Jabłoń. O tej porze roku gromadzą się tam setki tysięcy ptaków, które zbierają się przed odlotem do ciepłych krajów. Ornitologiczną wyprawę poprowadzi jeden z najznamienitszych w regionie znawców ptaków i ich zwyczajów dr Andrzej Górski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Dni Ptaków mają jeden cel – zwrócenie powszechnej uwagi na istnienie dzikiej przyrody, w szczególności bogactwa gatunków ptaków wokół nas, a co się z tym wiąże, różnorodności środowisk, jakie są im potrzebne do życia. To największa impreza organizowana jesienią przez miłośników ptaków. Ma ona już 15-letnią międzynarodową tradycję. Przygotowane po raz pierwszy w 1993 roku przez światową federację towarzystw ochrony ptaków obchodzone są jesienią, co dwa lata, nieprzerwanie do dziś. Nie przypadkiem Dni Ptaków obchodzimy jesienią, kiedy większość gatunków na obu półkulach znajduje się w trakcie wędrówki, związanej ze zmianami pór roku. To zjawisko o olbrzymiej skali. Miliony ptaków opuszczają swoje lęgowiska, w drodze na miejsce zimowania niektóre przemierzają całe kontynenty. Ten ruch związany z wędrówką i przygotowaniem ptaków do odlotu jest teraz dobrze zauważalny.

Dlatego Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łomży zapraszają do udziału w wyprawie ornitologicznej nad stawy w Poryte-Jabłoń.  Wycieczka jest bezpłatna! Uczestnicy powinni zaopatrzyć się w wygodny strój sportowy oraz sprzęt do podpatrywania ornitofauny, taki jak: lunety, lornetki i... ubranie chroniącym przed deszczem. Wyjazd autokarem z Placu Niepodległości (stary dworzec) zaplanowano w sobotę 7 października o godzinie 9. Powrót na miejsce wyjazdu planowany jest na godzinę 13. Wszyscy, którzy chcieliby się wybrać na podglądanie ptaków proszone są o telefoniczną rezerwację miejsc 086 2192081. Osoby nieletnie powinny zgłaszać się towarzystwie opiekunów.

Sponsorem wyjazdu, organizowanego z okazji Europejskich Dni Ptaków, jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łomży.

210204100642.gif
cz
cz, 05 października 2006 17:37
Data ostatniej edycji: pt, 06 października 2006 08:39:36

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę