Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Mniejsze kary za polskie mleko

Kary dla producentów mleka, którzy przekroczyli w minionym roku kwotowym limity produkcji, wyniosą 39 gr za kg mleka, a nie 56 gr, jak dotychczas zapowiadano - poinformował w czwartek rzecznik Agencji Rynku Rolnego (ARR) Radosław Iwański.

Polscy dostawcy mleka, którzy dostarczają mleko i jego przetwory bezpośrednio na rynek, nie wykorzystali limitów produkcji, zaś producenci hurtowi (dostarczający mleko do mleczarni) przekraczali limity. Komisja Europejska zgodziła się na ich konwersję. Przeniesienie kwoty bezpośredniej na hurtową (ponad 80 mln kg) zmniejszy limit przekroczenia przez Polskę produkcji mleka.
Rzecznik poinformował, że rolnicy do końca października dostaną od Agencji Rynku Rolnego nowe decyzje administracyjne, zmieniające wysokość kary. Opłata za przekroczenie limitu produkcji mleka płacona jest przez producentów firmie skupującej. Mleczarnie do końca października muszą się rozliczyć w ARR. Agencja z kolei zobowiązana jest do wniesienia opłaty do Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. Według rzecznika, bez konwersji kwoty mlecznej Polska zapłaciłaby ok. 350 mln zł (89 mln euro) kary. Po zamianie kwoty z bezpośredniej na hurtową - będzie to ok. 250 mln zł.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę