Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Kolejne roszczenia prawosławnych parafii

Tym razem prawosławna parafia w Ełku żąda nieruchomości zamiennej od miasta Grajewo za przeniesienie i utratę własności nieruchomości Kościoła Prawosławnego w tym mieście. Na wniosek proboszcza ełckiej parafii postępowanie w tej sprawie wszczęła Komisja Regulacyjna Do Spraw Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Warszawie. To kolejne roszczenia cerkwi w stosunku do nieruchomości i działek w regionie. Wcześniej roszczenia dotyczyły m.in. Wysokiego Mazowieckiego, Łomży i Hodyszewa.


Prawosławni domagają się od miasta Grajewo zadośćuczynienia za utratę nieruchomości będących ich własnością na przełomie XIX i XX w.  Chodzi m.in. o parki przy ul. Wojska Polskiego i za Urzędem Miasta, a także o Cerkwie Prawosławną wybudowaną w 1878 r. oraz cmentarz z 1893 r.
Nieruchomości zostały przejęte przez państwo polskie dekretem z dnia 16 grudnia 1918 r., a następnie w ramach ustawy z 17 grudnia 1920 r. przeszły na własność skarbu państwa.
Dodajmy, że oba dokumenty zostały wydane przez pierwsze władze odrodzonej po 125 latach zaborów Rzeczypospolitej. Prawosławna cerkiew przyszła na te tereny wraz z zaborcom carskim i jego wojskami.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę