Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Do walki z rozpijaniem małolatów

Coraz częściej pijanych młodych ludzi można spotkać na ulicach. Po alkohol sięgają już nie tylko uczniowie szkół średnich, ale gimnazjaliści a nawet dzieci z podstawówki. W pierwszym półroczu tego roku łomżyńscy policjanci zatrzymali 68 nieletnich pod wpływem alkoholu. W wakacje odnotowano dalszych 17 takich przypadków. Te statystyki przeraziły prokuratora apelacyjnego w Białymstoku, który polecił podległym sobie prokuratorom by ostrzej walczyli z tym zjawiskiem.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Sławomira Luksa szefa Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku handlowcy, którzy sprzedali alkohol osobom poniżej 18. roku życia, odpowiedzą przed sądem za rozpijanie nieletnich. Takie same konsekwencje czekają tego, kto będzie namawiał czy częstował alkoholem młode osoby. Prokuratorzy mają też składać wnioski do właściwych organów o cofnięcie koncesji sklepom i lokalom, w których młodzież kupiła trunki z procentami. Prokurator Luks ma nadzieję, że stanowcze działania prokuratorów powstrzymają plagę pijaństwa wśród nieletnich.
Z wydania takich wytycznych zadowolony jest Antoni Malinowski szef łomżyńskiej Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która m.in. kontroluje lokale sprzedające alkohol w Łomży.  Jak podkreśla Malinowski pijany nastolatek w mieście nie jest czymś nadzwyczajnym.
- Najwięcej ich jest przy pubach, dyskotekach, czy w ogródkach piwnych – mówi.
Malinowski dodaje, że Komisji czasami udało się przyłapać na gorącym uczynku sprzedających alkohol osobom nieletnim, ale póki co włos z głowy im nie spadł.
- Prokuratura do której kierowaliśmy wniosek o ukaranie sprzedawcy który sprzedawał alkohol osobie mającej mniej niż 18 lat za zwyczaj umarzała sprawę twierdząc, że jest to czyn o znikomej szkodliwości społecznej – żali się Zenon Malinowski. - Także władze miasta nie zabierały właścicielom tych lokali koncesji na sprzedaż alkoholu  - dodaje szef MKRPA podkreślając, że wobec braku woli zwalczenia tego zjawiska przez prokuraturę i ratusz działania Komisji wydawały się niepotrzebne.
- Teraz mam nadzieję, że to się zmieni – mówi Malinowski. - Jestem przekonany, że zabranie w dwóch – trzech przypadkach koncesji na sprzedaż alkoholu wystraszy wszystkich innych i nieletni nie będą mogli już kupować w łomżyńskich sklepach i barach nawet żadnego alkoholu – nawet piwa.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę