Kampanię czas zacząć
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie premiera zawierające datę wyborów samorządowych - 12 listopada - oraz kalendarz wyborczy. Z dniem publikacji tego rozporządzenia rozpoczyna się kampania wyborcza. Od dziś komitety wyborcze mogą informować Państwową Komisję Wyborczą lub właściwych komisarzy wyborczych o swoim powstaniu i zamiarze zgłaszania kandydatów na radnych oraz na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, mają na to czas do 23 września.
Do 28 września komisarze wyborczy mają czas na powołanie terytorialnych komisji wyborczych.
13 października o północy upływa termin zgłaszania terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego.
Do 18 października PKW musi przyznać jednolite numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały kandydatów w ponad połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików wojewódzkich.
O północy tego dnia upływa termin zgłaszania gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta.
Również do 18 października komitety wyborcze, które zgrupują swoje listy - utworzą blok wyborczy - i zawrą umowę o wspólnym podziale mandatów, muszą o tym powiadomić właściwą terytorialną komisję wyborczą.
Do 20 października komisarze wyborczy muszą przyznać numery dla list tych komitetów, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa i nie został im przyznany numer przez PKW.
Numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do rady powiatu, muszą zostać przyznane przez komisarzy wyborczych do 22 października.
Również do 22 października powołane muszą zostać obwodowe komisje wyborcze i podane - w obwieszczeniach - do publicznej wiadomości informacje o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
Do 28 października wywieszone muszą zostać obwieszczenia komisji wyborczych o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych oraz o utworzonych w danej gminie, powiecie czy województwie blokach wyborczych (grupach list).
Do tego samego dnia gminne komisje wyborcze muszą rozwiesić obwieszczenia o zarejestrowanych kandydatach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Od 28 października rozpoczyna się w programach Telewizji Polskiej i Polskiego Radia nieodpłatne audycje wyborcze.
Do 29 października muszą zostać sporządzone spisy wyborców w urzędzie gminy.
Kampania wyborcza zakończy się w piątek 10 listopada o północy. Głosowanie odbędzie się 12 listopada w godz. 6.00 - 20.00.