Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Boże obdarz chwałą żołnierzy – bohaterów września 1939 roku

Główne zdjęcie
mieszkańcy oddają hołd

Takiej treści napis widnieje na trzech kamiennych tablicach wmurowanych w niszach muru okalającego lapidarium przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. W piątek wieczorem - w 67. rocznicę wybuchu II wojny światowej - uroczyście odsłonięto tablice poświęcone żołnierzom poległym na Ziemi Łomżyńskiej w obronie niepodległości Polski we wrześniu 1939 roku. Na tablicach znajdą się nazwiska 120 żołnierzy – tylko tylu z pochowanych tu szczątków 444 żołnierzy udało się ustalić z imienia i nazwiska.

Obchody 67. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Łomży rozpoczęto w samo południe. W Miejscach Pamięci Narodowej – m.in. przy pomniku żołnierzy 33 pułku piechoty na Placu Jana Pawła II – przedstawiciele wojska, kombatantów i władz miasta złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Wieczorem w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego biskup Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy świętej w intencji poległych bohaterów i Ojczyzny. W świątyni było kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, wojsko, kombatanci, przedstawiciele władz i ...niewielu łomżan.
W homilii biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej podkreślał, że nigdy nie możemy zapomnieć o ofierze jaką za wolność Ojczyzny złożyli obrońcy Polski z września 1939 roku.
Cytując fragment Psalmu 137 - „Jeruzalem, jeśli zapomnę o tobie, niech uschnie moja prawica. Niech mi język przyschnie do gardła, jeśli nie będę o tobie pamiętał, jeśli nie wyniosę Jeruzalem onad wszystką swą radość” -  biskup podkreślał, że patriotyzm i wychowanie do patriotyzmu jest naszym obowiązkiem, zwłaszcza w kontekście coraz częstszych emigracji Polaków.

Po Mszy świętej wszyscy udali się przed Sanktuarium, gdzie tuż przy głównym wejściu do świątyni znajduje się lapidarium, na które przeniesiono szczątki żołnierzy poległych podczas II wojny światowej z mogił rozsianych po całej Ziemi Łomżyńskiej. To tu znajdują się trzy tablice upamiętniające bohaterów. Na środkowej wyryto napis:

W TYM MIEJSCU NA BYŁYM CMENTARZU GARNIZONOWYM, ZNAJDOWAŁA SIĘ KWATERA WOJENNA, W KTÓREJ ZOSTAŁO POCHOWANYCH 444 ŻOŁNIERZY 33, 42, 71 PUŁKÓW PIECHOTY I 18 PUŁKU ARTYLERII LEKKIEJ ORAZ PODLASKIEJ I SUWALSKIEJ BRYGAD KAWALERII WOJSKA POLSKIEGO, SZCZĄTKI, KTÓRYCH EKSHUMOWANO Z PÓL BITEWNYCH WRZEŚNIA 1939 R. NA ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ. POCHOWANO TU RÓWNIEŻ SZCZĄTKI 1857 OFIAR TERRORU OKUPANTA NIEMIECKIEGO Z LAT 1941 – 1944.

Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika odbył się Apel Poległych, a obecny na uroczystościach oddział wojskowy oddał salwę honorową.

Z inicjatywą upamiętnienia żołnierzy poległych na Ziemi Łomżyńskiej w obronie niepodległości Polski we wrześniu 1939 roku wystąpił Zarząd Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Foto: mieszkańcy oddają hołd
Foto: przedstawiciele wojska z dowódcą  garnizonu ppłk. Wojciechem Zielkowskimna czele
Foto: kombatanci skałdają kwiaty
Foto: przedstawiciele Urzędu Celnego w Łomży
Foto: mieszkańcy, którzy po zakończeniu części oficjalnej podchodzą do tablic
Foto: mieszkańcy oddają hołd
Foto: chłopcy po uroczystościach zbierają łuski po salwie honorowej
Foto: lapidarium przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży
Foto:
Foto: Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński
Foto:
Foto: przedstawiciel Zarządu Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Foto: Prezydent Jerzy Brzeziński z harcerką odsłania tablice
Foto:
Foto:
Foto: bp. Tadeusz Bronakowski święci odsłonięte tablice
Foto:
Foto: Dyrektor gabinetu politycznego wojewody podlaskiego Andrzej Duda
Foto: chłopcy podczas uroczystości
Foto: przygotowanie do salwy honrowej
Foto: salwa honorowa
Foto: Prezydenci Łomży składają kwiaty

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę