Boże obdarz chwałą żołnierzy – bohaterów września 1939 roku
Takiej treści napis widnieje na trzech kamiennych tablicach wmurowanych w niszach muru okalającego lapidarium przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. W piątek wieczorem - w 67. rocznicę wybuchu II wojny światowej - uroczyście odsłonięto tablice poświęcone żołnierzom poległym na Ziemi Łomżyńskiej w obronie niepodległości Polski we wrześniu 1939 roku. Na tablicach znajdą się nazwiska 120 żołnierzy – tylko tylu z pochowanych tu szczątków 444 żołnierzy udało się ustalić z imienia i nazwiska.
Wieczorem w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego biskup Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy świętej w intencji poległych bohaterów i Ojczyzny. W świątyni było kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, wojsko, kombatanci, przedstawiciele władz i ...niewielu łomżan.
W homilii biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej podkreślał, że nigdy nie możemy zapomnieć o ofierze jaką za wolność Ojczyzny złożyli obrońcy Polski z września 1939 roku.
Cytując fragment Psalmu 137 - „Jeruzalem, jeśli zapomnę o tobie, niech uschnie moja prawica. Niech mi język przyschnie do gardła, jeśli nie będę o tobie pamiętał, jeśli nie wyniosę Jeruzalem onad wszystką swą radość” - biskup podkreślał, że patriotyzm i wychowanie do patriotyzmu jest naszym obowiązkiem, zwłaszcza w kontekście coraz częstszych emigracji Polaków.
Po Mszy świętej wszyscy udali się przed Sanktuarium, gdzie tuż przy głównym wejściu do świątyni znajduje się lapidarium, na które przeniesiono szczątki żołnierzy poległych podczas II wojny światowej z mogił rozsianych po całej Ziemi Łomżyńskiej. To tu znajdują się trzy tablice upamiętniające bohaterów. Na środkowej wyryto napis:
W TYM MIEJSCU NA BYŁYM CMENTARZU GARNIZONOWYM, ZNAJDOWAŁA SIĘ KWATERA WOJENNA, W KTÓREJ ZOSTAŁO POCHOWANYCH 444 ŻOŁNIERZY 33, 42, 71 PUŁKÓW PIECHOTY I 18 PUŁKU ARTYLERII LEKKIEJ ORAZ PODLASKIEJ I SUWALSKIEJ BRYGAD KAWALERII WOJSKA POLSKIEGO, SZCZĄTKI, KTÓRYCH EKSHUMOWANO Z PÓL BITEWNYCH WRZEŚNIA 1939 R. NA ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ. POCHOWANO TU RÓWNIEŻ SZCZĄTKI 1857 OFIAR TERRORU OKUPANTA NIEMIECKIEGO Z LAT 1941 – 1944.
Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika odbył się Apel Poległych, a obecny na uroczystościach oddział wojskowy oddał salwę honorową.
Z inicjatywą upamiętnienia żołnierzy poległych na Ziemi Łomżyńskiej w obronie niepodległości Polski we wrześniu 1939 roku wystąpił Zarząd Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.