Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 158

Rekonstrukcja obrony Nowogrodu

Główne zdjęcie
inscenizacja 2005r.

Obrona Nowogrodu z pierwszych dni II wojny światowej będzie tematem rekonstrukcji, jaką przygotowuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej „SGO Narew” oraz Klub Fort. W niedzielne popołudnie, 10 września, kilkudziesięciu odtwórców ról wojsk polskich i hitlerowskich przedstawi widowisko, które odtworzy wydarzenia z pierwszych dni września. Pod Nowogrodem doszło wtedy do jednej z najkrwawszych potyczek po rozpoczęciu działań wojennych.

- Po pierwszych atakach Niemcy byli przerażeni – mówi Robert Ostrowski, odtwórca roli żołnierza Wermachtu. - Próba przeprawy przez Narew zakończyła się śmiercią kilku tysięcy żołnierzy niemieckich, przy stratach Polaków rzędu kilkudziesięciu żołnierzy – dodaje.
Źródła historyczne podają, że ciała żołnierzy spiętrzyły wodę na nieskończonej jeszcze tamie, którą budowano przy dzisiejszym hotelu Zbyszko. Walka była tak zażarta, że, po opanowaniu drugiego brzegu rzeki, sam Hitler wysłał zasłużonym Krzyże Żelazne. 
- Wcześniej działy się tam dantejskie sceny, żołnierze sami strzelali sobie w ręce i stopy, po to tylko, by zostać jako ranni odtransportowani do szpitali polowych – mówi Krzysztof Surawski, który przygotowuje się do roli jednego z żołnierzy 33 pułku piechoty, broniących wtedy Łomży i Nowogrodu.
W rekonstrukcji tych wydarzeń weźmie udział blisko 50 żołnierzy, którzy podzielą się na oddziały niemieckie i polskie. Będzie piechota, kawaleria, artyleria przeciwpancerna i przeciwlotnicza, sanitariuszki i oddziały desantowe.
- Chcemy, najlepiej jak to możliwe, odtworzyć wydarzenia z tamtych dni – mówi Michał Kaczyński, autor scenariusza i reżyser wydarzenia. Organizatorzy przygotowują się do zapewnienia wysokiej klasy efektów pirotechnicznych, próby pontonowej przeprawy przez Narew oraz zbudowania makiety Nowogrodu, która spłonie podczas działań zbrojnych. W inscenizacji wezmą udział inne zaprzyjaźnione grupy rekonstruktorów.
-  Będą goście z Grajewa, jako oddział pielęgnujący tradycję 9 pułku strzelców konnych – mówi Wojciech Fabin. - Przyjadą też ci którym patronuje 10 pułk ułanów litewskich, 5 pułk legionowy „Zuchowaci” z Białegostoku. Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji zaopatrzy rekonstruktorów w motocykle z epoki. Zaangażowanie łomżyńskiej jednostki wojskowej, jej dowódcy ppłka Wojciecha Zielkowskiego oraz senatora Ludwika Zalewskiego ma zapewnić Grupie Rekonstrukcji Historycznej odpowiednią ilość materiałów pirotechnicznych.
W wydarzeniach poprzedzających i kończących nowogrodzkie uroczystości będzie pokaz walk i musztry paradnej w wykonaniu zawodowych żołnierzy z Giżycka i Siedlec. Uroczystości zakończy defilada, podniesienie polskiej flagi oraz apel poległych.

Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć organizowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej SGO Narew oraz Klub Fort inicjatywę prosimy o kontakt - 509569560

Program imprezy 


210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę