Rekonstrukcja obrony Nowogrodu
- Po pierwszych atakach Niemcy byli przerażeni – mówi Robert Ostrowski, odtwórca roli żołnierza Wermachtu. - Próba przeprawy przez Narew zakończyła się śmiercią kilku tysięcy żołnierzy niemieckich, przy stratach Polaków rzędu kilkudziesięciu żołnierzy – dodaje.
Źródła historyczne podają, że ciała żołnierzy spiętrzyły wodę na nieskończonej jeszcze tamie, którą budowano przy dzisiejszym hotelu Zbyszko. Walka była tak zażarta, że, po opanowaniu drugiego brzegu rzeki, sam Hitler wysłał zasłużonym Krzyże Żelazne.
- Wcześniej działy się tam dantejskie sceny, żołnierze sami strzelali sobie w ręce i stopy, po to tylko, by zostać jako ranni odtransportowani do szpitali polowych – mówi Krzysztof Surawski, który przygotowuje się do roli jednego z żołnierzy 33 pułku piechoty, broniących wtedy Łomży i Nowogrodu.
W rekonstrukcji tych wydarzeń weźmie udział blisko 50 żołnierzy, którzy podzielą się na oddziały niemieckie i polskie. Będzie piechota, kawaleria, artyleria przeciwpancerna i przeciwlotnicza, sanitariuszki i oddziały desantowe.
- Chcemy, najlepiej jak to możliwe, odtworzyć wydarzenia z tamtych dni – mówi Michał Kaczyński, autor scenariusza i reżyser wydarzenia. Organizatorzy przygotowują się do zapewnienia wysokiej klasy efektów pirotechnicznych, próby pontonowej przeprawy przez Narew oraz zbudowania makiety Nowogrodu, która spłonie podczas działań zbrojnych. W inscenizacji wezmą udział inne zaprzyjaźnione grupy rekonstruktorów.
- Będą goście z Grajewa, jako oddział pielęgnujący tradycję 9 pułku strzelców konnych – mówi Wojciech Fabin. - Przyjadą też ci którym patronuje 10 pułk ułanów litewskich, 5 pułk legionowy „Zuchowaci” z Białegostoku. Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji zaopatrzy rekonstruktorów w motocykle z epoki. Zaangażowanie łomżyńskiej jednostki wojskowej, jej dowódcy ppłka Wojciecha Zielkowskiego oraz senatora Ludwika Zalewskiego ma zapewnić Grupie Rekonstrukcji Historycznej odpowiednią ilość materiałów pirotechnicznych.
W wydarzeniach poprzedzających i kończących nowogrodzkie uroczystości będzie pokaz walk i musztry paradnej w wykonaniu zawodowych żołnierzy z Giżycka i Siedlec. Uroczystości zakończy defilada, podniesienie polskiej flagi oraz apel poległych.
Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć organizowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej SGO Narew oraz Klub Fort inicjatywę prosimy o kontakt - 509569560