Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Siódme: Nie kradnij

Nie dobiegł jeszcze końca kosztujący ponad 100 tys. złotych remont zabytkowej kaplicy na cmentarzu katedralnym w Łomży, a już zaczęli ją okradać bezduszni złodzieje. Pierwszym łupem padły miedziana rynna i arkusze miedzianej blachy z dachu mad zakrystią i prezbiterium. Internauci i mieszkańcy Łomży nie kryją oburzenia.

- To jest bulwersujące! - irytuje się Wiesława Szymańska, konserwator zabytków. – Kiedy wreszcie 100-letniej budowli przywróciliśmy pierwotną bryłę i dobudowaliśmy historyczną wierzę to ktoś bez sumienia niszczy zabytek, służący tylu pokoleniom łomżyniaków. Pierwszy sygnał o dewastacji ks. proboszcz Marian Mieczkowski z parafii pw. Michała Archanioła która jest gospodarzem ponad 200-letniego cmentarza, dotarł już w poniedziałek (tydzień temu 21` sierpnia br.). Wówczas grabarze zaalarmowali go, że z dachu kaplicy zerwane zostały tzw. obróbki, czyli miedziane pasy przytrzymujące arkusze blachy. ks. Proboszcz natychmiast powiadomił policję oraz konserwatora zabytków. Tymczasem już w piątek bezwzględny złodziej zerwał rynnę i arkusze miedzianej blachy znad zakrystii oraz zniszczył część pokrycia dachu na prezbiterium. Wspiął się, prawdopodobnie po rynnie, o czym świadczą zabrudzenia na świeżo pomalowanej elewacji.
- Prowadzimy dochodzenie w sprawie kradzieży – informuje nadkomisarz Krzysztof Leończak oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Prawdopodobnie celem wandala lub wandali nie była  profanacja kaplicy, a kradzież miedzianej blachy, żeby ją sprzedać na złom.

Kaplica na cmentarzu katedralnym pochodzi z początku XX w. Początkowo służyła wyznawcom prawosławnym, zaś po roku 1918 przeszła w ręce katolików. Dopiero teraz doczekała się gruntownego remontu, który być może uchronił ją przed zawaleniem, gdyż woda podmywała fundamenty. O pomstę do nieba woła fakt, że dla kilku miedziaków złodziej okrada nawet zmarłych. Ciekawe kiedy i jak spojrzy im w twarz...


Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę