Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Niepewność podwyżki

40 procent czy może tylko jedna dwunasta z 40 procent – na jaką podwyżką mogą liczyć w październiku pracownicy służby zdrowia? Zapis w ustawie nie jest jednoznaczny. Podlascy związkowcy służby zdrowia mówią o skandalu i domagają się zmiany ustawy.

 Chodzi zapis mówiący, że wzrost wynagrodzeń nie może być w stosunku rocznym wyższy niż 40 procent średniego wynagrodzenia danej osoby z ostatniego kwartału poprzedzającego wejście ustawy w życie. Związkowcy służby zdrowia są przekonani, że takie sformułowanie daje śmieszną kwotę kilkudziesięciu złotych, bo całą 40-procentową podwyżkę trzeba podzielić na 12 miesięcy.

– Jeśli pielęgniarka zarabia tysiąc złotych netto, to nie więcej w skali roku niż 40 procent to jest 400 złotych. 400 złotych w stosunku rocznym to wychodzi 33 złote miesięcznie, a przeliczeniu na godzinę to jest 19 groszy za godzinę – uważa Eugeniusz Muszyc, szef Podlaskiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Służby Zdrowia.

Zbigniew Sulewski z Centrum im. Adama Smitha przyznaje, że zapis w ustawie jest wyjątkowo niejasny i można go różnie interpretować. Ale jednego jest pewien: – Z zapisu w ustawie nie wynika, żeby pracownicy służby zdrowia mogli otrzymać zarobki wyższe o 40 procent z miesiąca na miesiąc.

Paweł Trzciński, rzecznik prasowy ministra zdrowia tłumaczy: „Pracownicy dostaną pieniądze obiecane przez ministra zdrowia, czyli średnio ich pensja będzie wyższa o 30 procent miesięcznie. Ten zapis nie jest tak jasny jakbyśmy tego chcieli, dlatego wydamy komunikat, który wyjaśni, jak należy ten zapis rozumieć”.

To jednak nie uspokaja Eugeniusza Muszyca: – Jak przyjdzie do wypłaty, to żaden dyrektor tego nie wypłaci, z tego względu, że będzie musiał zwrócić te pieniądze. Bo złamie dyscyplinę finansową, a kto się na to zdecyduje.

Dyrektorzy podlaskich szpitali wysłali do ministerstwa zdrowia prośbę o wyjaśnienie co znaczy zapis „w stosunku rocznym”. Czekają na odpowiedź. I nawet przez chwilę nie zakładają, że mogą dostać mniej pieniędzy niż im obiecano.

W przypadku, gdyby były problemy z wypłatą obiecanej podwyżki, związkowcy zapowiadają generalne strajki w całym regionie.

źródło: Obiektyw
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę