Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nasi nurkowie wyłowili bombę

Płetwonurkowie z Łomżyńskiego Klubu Płetwonurków "Podwodny Jeleń" na zaproszenie Akademickiego Klubu Płetwonurków "Skorpena" uczestniczyli w wyłowieniu z jeziora Pluszne betonowych bomb. Bobmy przeznaczone zostały do mającego powstać mini muzeum we wsi "Pluski".

W odległości niespełna 2 km od brzegu jeziora Pluszne w miejscowości Gryźliny jest lotnisko. Pas startowy w Gryźlinach ma długość 800 metrów i szerokość 60 metrów. W latach 30-tych XX wieku, przed wybuchem II wojny światowej Niemcy wybudowali tu lotnisko, z którego startowały we wrześniu 1939 roku bombowce lecące nad Warszawę. W czasie wojny była tu szkoła lotnicza pilotów bombowców nurkujących Ju-87, a po wojnie dalej prowadzono tu szkolenia, aż w chwili rozrastania się Łańskiego Imperium lotnisko zamknięto, chociaż sporadycznie lądowały tu samoloty.
Mała trzcinowa wysepka w południowej części akwenu była tarczą celowniczą dla betonowych bomb, zrzucanych przez niemieckie samoloty z tegoż lotniska. Z opowieści miejscowej ludności wynika, iż ćwiczono często zarówno w nocy jak i w dzień. Okolice tej wyspy, oddalone od brzegu na 15 minut były celem akcji nurkowej. Przeźroczystość wody sięgała 3 m. Adam Siwek, prezes łomżyńskiego klubu wspomina: pod wodą natknęliśmy się na kilkanaście sztuk betonowych bomb. Większość z nich to bomby o wadze o 50 kg. Trafiały się olbrzymy o wagomiarze 250 kg. Spotkanie z takimi obiektami to dla części uczestników wielkie zaskoczenie. Po 40 minutach nurkowania znalazłem wreszcie obiekt dobrze zachowany - w sam raz na obiekt muzealny. Podpiąłem pod niego linę, której drugi koniec po wynurzeniu podałem ekipie zabezpieczającej z pontonu. Trochę wysiłku przy wyciąganiu i po chwili bomba znalazła się na pokładzie.
Zdaniem płetwonurków takie miejsca coraz częściej należą do rzadkości. Stały się one celem "pseudo -poszukiwaczy", którzy bezmyślnie wyławiali podczas jednego nurkowania po kilkanaście sztuk. Te ciekawe miejsca zamieniają się w podwodne pustynie. Dlatego często odkrywcy ciekawych miejsc do nurkowania informacje zachowują dla siebie, cierpią na tym etyczni nurkowie, ale za to miejsca pozostają nietknięte.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę