Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Lepper w polu kukurydzy

Nie do 31 sierpnia, a do 31 października rolnicy i spółdzielnie mleczarskie mają czas na rozliczenie się z kar za przekroczenie mlecznych limitów – zapowiedział wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper. W czwartek po południu Lepper gościł na 17-hektarowym polu kukurydzy należącym do Tadeusza Jankowskiego ze Śniadowa. Hodowca krów ocenia że w wyniku suszy stracił co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.

Plony na  polu, które odwiedziła wicepremier Lepper są o 80% niższe niż w latach poprzednich. Podobnie jest także na polach innych rolników w regionie. Jak podkreślał Andrzej Duda z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego straty w 20 gminach województwa, które najbardziej ucierpiały w wyniku suszy, wyniosły łącznie 300 mln zł. Tymczasem szacowanie rolniczych strat ciągle trwa. Spacjalne komisje pracują jeszcze w ponad setce gmin.
Wicepremier Andrzej Lepper zapowiedział, że o dwa tygodnie został wydłużony termin w jakim komisje muszą zakończyć swoją pracę.    

W Śniadowie minister Lepper mówił także, że rząd postanowił pomóc producentom mleka. Temu ma służyć m.in. wydłużenie okresu spłaty kar jakie naliczono rolnikom, którzy przekroczyli limity produkcji mleka. Wszelkie zobowiązania miały być rozliczone do 31 sierpnia, a teraz czas ten został wydłużony do 31 października. Lepper powiedział także, że zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o rozłożenie na raty – na dwa - trzy lata - kar za przekroczenie limitu produkcji mleka przez polskich rolników.  

Przede wszystkim mówił jednak o konieczności wprowadzenia systemu powszechnych ubezpieczeń rolniczych, bo jak podkreślał z takimi kataklizmami jak mamy teraz nikt sobie sam nie poradzi.
- Chcemy jak najszybciej wprowadzić system powszechnych ubezpieczeń społecznych, żeby w takich momentach krytycznych jak w tym roku, rolnicy mieli rekompensaty, a nie tylko zasiłek - mówił minister.
- Nawet te 500 mln zł, które przeznaczamy na pomoc rolnikom, których gospodarstwa dotknęła klęska suszy, jest niewielka wobec straty, które w samym w województwie podlaskim już oszacowano na 300 mln zł. i ciągle są one jeszcze szacowane -  podkreślał wicepremier Lepper.
Dodawał, że najpóźniej za trzy miesiące będzie opracowany system ubezpieczeń społecznych od powodzi i suszy, który ma działać od 2007 roku. Zapowiedział, że będzie zabiegał o to, by w budżecie państwa na następny rok na dopłaty do takich ubezpieczeń znalazło się 400 mln zł.
Lepper zachęcał rolników ze Śniadowa, którzy wzięli udział w spotkaniu z nim, by skorzystali z takich ubezpieczeń. Rolnicy mówili, że jeśli będą one drogie, to nie będą się ubezpieczali, gdyż nie będzie ich na to stać. „Te stawki muszą być bardzo niskie, ok. 20-30 zł za hektar” - odpowiadał Lepper. Zapewnił, że prace nad tym systemem się rozpoczęły. Biorą w nich też udział firmy ubezpieczeniowe i banki.

Foto:
Foto: auto samoobrony
Foto: poradnik rolniczy
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: minister Andrzej Lepper wysłuchuje  rolnika
Foto: pole kukurydzy przed żniwami

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę