Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Pomóc rolnikom

Wydłużenia okresu szacowania szkód z 30 do 45 dni i określenie zasad pomocy społecznej w taki sposób, by nie wiązać je z procedurą szacowania strat pod kredyty klęskowy - o takie zmiany zwrócił się do wicepremiera, ministra rolnictwa Andrzeja Leppera wojewoda podlaski. Jak uzasadnia Jan Dobrzyński z powodu dużej liczy wniosków od rolników komisje szacujące straty spowodowane suszą nie wydążają.

Jak podaje wojewoda straty zostały oszacowane już w około 14 tys gospodarstw. W 5 gminach, które jako pierwsze zgłosiły się do wojewody prace zostały zakończone, w 95 gminach zespoły szacują szkody, a w kolejnych 10 gminach, które złożyły wnioski w ostatnich dniach, prace właśnie się rozpoczynają.

Jak napisał w liście do wicepremiera Leppera wojewoda Jan Dobrzyński sytuacja w województwie po ogłoszeniu uchwały Rady Ministrów jest o tyle trudna, że w ciągu jednego dnia liczba deklarujących z korzystania z kredytu klęskowego zwiększyła się z 14 000 do 40 000. Przy tak dużej liczbie rolników, komisje do lustracji upraw w każdym gospodarstwie będą potrzebowały jeszcze około 20 dni. Stąd wniosek o wydłużenie okresu w którym mogą być szacowane straty.

Tymczasem z dotychczasowych szacunków wynika, że straty te w poszczególnych uprawach są znaczne. W zbożach jarych wynoszą do 40% do 65%, w uprawie rzepaku ok. 15%, a w ziemniakach późnych od 20% do 60%. Czerwcowe i lipcowe słońce najbardziej dopiekło jednak producentom mleka. Drugi pokos odbył się tylko na około 20% łąk i pastwisk, a plony kukurydzy są nawet do 70% słabsze niż w latach poprzednich.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę