Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

W Grajewie bez „bojowników o wolność i demokrację”

Ze znajdującej się na jednym z budynków w Grajewie tablicy upamiętniającej rozstrzelanie przez hitlerowców 119 Polaków, Rosjan i Żydów zniknie napis „bojowników o wolność i demokrację” - tak postanowili radni Grajewa, którzy tablica zajmowali się po interwencji prezes Związku Sybiraków w Grajewie. Leszek Niesiobęcki „w imię prawdy historycznej” domagał się od władz miasta usunięcia tablicy. Jego zdaniem rozstrzelani to zdrajcy i komuniści, którzy m.in. sporządzali listy ludności polskiej z przeznaczeniem na zagładę w więzieniach, łagrach i tajgach Sybiru.

Sprawę tablicy i debatę nad nią w Radzie Miasta Grajewa opisuje serwis internetowy e-grajewo.pl.

- Nie może tak być, że mieszkańcy Grajewa podczas uroczystości państwowych nieświadomie składają hołd zdrajcom ojczyzny – podkreślał prezes Związku Sybiraków w Grajewie.
Aby sprawę rozstrzygnąć o opinię poproszono Instytut Pamięci Narodowej. Nie podzieli jednak stanowiska prezesa Związku Sybiraków domagającego się zdjęcia tablicy zdrajców. IPN orzekł, że do rozstrzelania rzeczywiście doszło, a kontrowersyjna treść na tablicy to wynik konwencji i stylu języka PRL-u.
Jak podaje grajewski portal w toku burzliwej dyskusji radni oraz prezes Związku Sybiraków doszli ostatecznie do wniosku, że tablica pozostanie na swoim miejscu, ale należy usunąć z niej treść - „bojowników o wolność i demokrację”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę