Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyńscy rycerze na zamku w Ciechanowie

Przez dwa dni w sobotę i niedzielę w Ciechanowie rycerze toczyli zaciekłe boje. Już trzeci rok z rzędu, na tamtejszym zamku odbywały się XIII-wieczne Manewry Rycerskie. Pomysłodawcami i głównymi organizatorami imprezy są członkowie Łomżyńskiej Grupy Odtwórstwa Historycznego „Spiritus Temporis” (http://www.rycerze.pl/). Tym razem na ich zaproszenie do Ciechanowa przybyło około stu rycerzy, ciężkozbrojnych, lekkozbrojnych, łuczników i mieszczan. Wielu przyjeżdżało całymi rodzinami.

Łomżanie na zamek w Ciechanowie przybyli na tydzień przed rozpoczęciem turnieju. Następnego dnia rano rozpocząć budowę drewnianej wieży obronnej, palisady, infrastruktury sanitarnej, pomostu na rzece Łydyni. Z roku na rok coraz większego wsparcia udziela Urząd Miasta Ciechanowa, dzięki czemu obozowisko wygląda coraz okazalej, a impreza oferuje więcej atrakcji dla przybyłych gości. W tym roku oprócz dużo większej niż dotychczas wieży, udało się przygotować także dwie machiny oblężnicze: miotający kamieniami trebusz i taran, który mógł poruszać się na kołach.

Pierwsi goście z innych polskich bractw rycerskich pojawili się na zamku w Ciechanowie już we środę i czwartek. Większość przybyła w piątek 28 lipca. Wśród gości byli członkowie Smoczej Kompanii, Białostockiego Bractwa Rycerskiego, Trzech Dębów, Loricosabat, Kompania Czarnego Gryfa, Zapadnaja Baszta, Obrońcy Akki, Kompania św. Mikołaja.

Manewry rozpoczęły się 29 lipca poranną prezentacją bractw. Kilka minut później miał miejsce turniej dla dam, a tuż przed obiadem rozpoczęto turniej łuczniczy. Zawodnicy strzelali do celu z odległości kilkudziesięciu metrów, a także z murów do tarczy ustawionej na dziedzińcu. Podczas finału zawodów łuczniczych, które odbyły się dnia następnego, strzelano do celów ruchomych i parami na czas. Zwyciezcą, już po raz trzeci na manewrach w Ciechanowie, po wyrównanej walce, został Piotr z Mielca. Pięknej serii gratulowali mu wszyscy, ale najbardziej ze zwycięstwa cieszyła się żona i maleńki synek.
W godzinę po sobotnim obiedzie, a tuż przed bitwą przy drewnianej wieży, w przygotowanej do tego celu Sali Gotyckiej odbyła się msza odprawiona po łacinie zgodnie ze średniowiecznym ceremoniałem zakonu dominikanów.
Tuż przed bitwą przygotowano trebusz i taran. Oblegający wyszli z zamku pod przewodnictwem duchownego. Broniący się sprawdzili siły napastników, krótkim wypadem po czym schowali się za palisadą i zabezpieczyli bramę. Ostrzał z trebusza lekko zniszczył zadaszenie wieży, taran nie dał rady zniszczyć solidnej bramy. W ruch poszły topory, włócznie, miecze i spryt walczących.
Po półtorej godziny potyczek umocnienia zostały zdobyte.

Zdjęcia z manewrów:
http://picasaweb.google.com/pggryko

Kefas


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę