Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Zażalenie na decyzję łomżyńskiego sądu o wypuszczeniu sędzi

Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku złożyła zażalenie na decyzję Sądu Rejonowego w Łomży, który zdecydował, że po wpłaceniu kaucji sędzia Grażyna Zielińska, główna oskarżona w sprawie korupcji w suwalskim wymiarze sprawiedliwości, wyszła z aresztu - poinformował w środę rzecznik prokuratury Janusz Kordulski. W środę upływał termin, do kiedy prokuratura mogła złożyć takie zażalenie. Rozpozna je Sąd Okręgowy w Łomży, kiedy - jeszcze nie wiadomo.

Jak poinformował Kordulski, prokuratura zaskarżyła decyzję sądu rejonowego, bo uważa, że mimo iż w sprawie jest już akt oskarżenia, to wciąż istnieje konieczność zabezpieczenia prawidłowego przebiegu całego postępowania, w tym także na etapie sądu.

W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Łomży zdecydował, że sędzia może wyjść z aresztu, w którym przebywała od pół roku, po wpłaceniu 20 tys. zł kaucji. Uzasadnił to tym, że nie ma obaw matactwa.

Akt oskarżenia w sprawie jest już w sądzie. Proces ma się zacząć najpóźniej we wrześniu. Decyzją Sądu Najwyższego będzie się toczył przed łomżyńskim sądem rejonowym. Sąd Najwyższy oddalił wniosek sądu w Łomży, który chciał, by wyłączyć go z prowadzenia tej sprawy.

W sprawie dotyczącej korupcji w suwalskim wymiarze sprawiedliwości jest oskarżonych 17 osób. Oprócz sędzi Zielińskiej także dwóch adwokatów. Wszyscy oskarżeni mają w sumie ponad 50 zarzutów.

Sędzia Grażyna Zielińska (prokuratura zgodziła się na podawanie jej danych osobowych) wyszła z białostockiego aresztu w miniony piątek. Odpowie przed sądem przede wszystkim za przyjmowanie łapówek w latach 2000-2005. Według prokuratury, kwoty wahały się od jednego do czterech tysięcy złotych za korzystne rozstrzygnięcia w sądzie, m.in. zawieszenie wykonania kary czy uchylenie aresztu. Sędzi zarzucono też ujawnienie tajemnicy służbowej - pytań na aplikację sędziowską. Do wszystkich zarzutów sędzia nie przyznaje się.

Zamieszani w proceder dwaj suwalscy adwokaci odpowiedzą przed sądem m.in. za płatną protekcję, czyli powoływanie się na wpływy w suwalskim sądzie i podejmowanie się pośrednictwa w załatwieniu, za pieniądze, złagodzenia wyroku lub uchylenia tymczasowych aresztów.

Wśród oskarżonych jest też dwóch lekarzy, którym zarzucono poświadczenie nieprawdy w zaświadczeniu lekarskim oraz w historii choroby, wykorzystanych potem w sądzie.

Pozostałe osoby to dający łapówki i zamieszani w działalność przestępczą na wschodniej granicy. Prokuratura postawiła im m.in. zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem z Litwy papierosów i alkoholu. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę