Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Komitet Obrony Lokatorów Osiedla przeciw ŁSM

- My mieszkańcy powołaliśmy Komitet Obrony Lokatorów Osiedla ponieważ nie zgadzamy się z planami prezesa Siedleckiego i spółki. Chcemy i będziemy bronić tego terenu – piszą do 4lomza.pl mieszkańcy osiedla Jantar w ŁSM. - Zaangażujemy całą społeczność miasta, władze, posłów oraz inne grupy oficjalnego i nieoficjalnego nacisku – dodają protestujący przeciwko budowie czterokondygnacyjnego budynku z lokalami handlowymi u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Mickiewicza.

W specjalnym apelu adresowanym do parlamentarzystów, władz miasta, partii politycznych, organizacji społecznych Łomży i członków Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pełnomocnicy Komitetu Obrony Lokatorów Osiedla podkreślają, że planowana budowa nowego bloku podejmowana jest „ze szkodą dla interesu społecznego, a na korzyść bardzo wąskiej grupy osób chcących posiadać lokale handlowo-usługowe na rogu ulic Mickiewicza i Wyszyńskiego.”

„Chcą oni wykorzystać do swoich interesów handlowych bardzo bliską kilkudziesięciometrową odległość od Kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego i Ołtarza Papieskiego pełniącego dla całej diecezji łomżyńskiej funkcję sanktuarium” – napisali sygnatariusze apelu.
Argumentują, oni że tak bliskie usytuowanie bloków przy Ołtarzu Papieskim będzie wiązało sie z możliwością zakłóceń odbywających się tu uroczystości religijnych. Podkreślają, że w latach ubiegłych spółdzielnia kilkakrotnie próbowała pobudować w tym miejscu lokale handlowe, jednak na skutek licznych protestów mieszkańców i innych środowisk zaniechano tego zamiaru. „Wybudowano jedynie kilka szeregowych domów jednorodzinnych przy ulicy Wyszyńskiego poczynając od pawilonu przy Gimnazjum nr 1, a kończąc w sporej odległości od Ołtarza Papieskiego. Taka zabudowa zasłoniłaby zupełnie od ulicy Moniuszki i Mickiewicza fronton Kościoła z pięknym dużym witrażem Jezusa Miłosiernego. Istniejące domy jednorodzinne przy ulicy Wyszyńskiego od strony Gimnazjum zaprojektowano tak, aby nie oddziaływały niekorzystnie na otoczenie Kościoła i Ołtarza. Od strony Gimnazjum znajdują się bowiem domy najwyższe tj 2-piętrowe, a zbliżając się w stronę Ołtarza Papieskiego już jedynie 1-piętrowe.

Teraz ponownie Zarząd Spółdzielni czyni zamach na ten teren i chce wybudować nawet nie jak poprzednio domy jednopiętrowe, ale duży 4-kondygnacyjny budynek przed samym frontonem Kościoła i Ołtarza Papieskiego.”

W apelu podnoszona jest także kwestia placu zabaw, który zniknie gdy ŁSM przystąpi do realizacji inwestycji. „Taka sytuacja spowoduje, że dzieci i młodzież, które do tej pory korzystały z likwidowanego terenu zabaw, zostaną z konieczności wypchnięte na jedyną wolną przestrzeń w pobliżu tj. okolice Ołtarza Papieskiego, co prowadzić będzie z pewnością do jego profanacji.

Jest bowiem faktem, że na skutek wieloletnich zaniedbań organów ŁSM w tej części osiedla liczącej 16 dużych bloków znajdują się jedynie 4 place zabaw, jeżeli można tak nazwać miejsce z piaskownicą, 20-25-letnią huśtawką oraz trochę nowszym konikiem na sprężynie. Są to jedyne miejsca, gdzie od biedy mogą bawić się bardzo małe dzieci. Natomiast dzieci w wieku szkolnym i młodzież, która przeważa na osiedlu nie ma (poza likwidowanym terenem) miejsca, gdzie mogłaby pobawić się, pograć w piłkę nożną lub koszykówkę.”

Członkowie Komitetu dodają także nowoprojektowany budynek w kształcie litery U będzie położony w bardzo bliskiej odległości od istniejącego budynku przy ulicy Moniuszki 16, z którym utworzy studnię, co będzie uciążliwe dla mieszkańców obu bloków.

* * * *

Prezes Siedlecki odpowiada

 1. Teren w narożniku ul. Wyszyńskiego i Mickiewicza w ogólnym planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Łomży przeznaczony był pod skoncentrowane budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne z usługami towarzyszącymi i tak też miał być wykorzystany. Mniejsze zapotrzebowanie na nowe mieszkania nie sprzyjało inwestycjom. Dziś ta sytuacja się zmieniła, a skalę zapotrzebowania określa np. liczba ok. 200 nie zrealizowanych podań na mieszkania we wznoszonych aktualnie budynkach przy ul. Małachowskiego.

 2. Zainteresowanie budową nowych mieszkań zgłaszają w znacznej mierze członkowie naszej spółdzielni i ich rodziny. Zaspokojenie tych potrzeb jest statutowym obowiązkiem Spółdzielni.

 3. W budynku przy ul. Wyszyńskiego znajdzie się ok. 40 mieszkań na trzech piętrach i usługi w parterze. Dostęp do lokalu usługowych będzie tylko od strony ul. Wyszyńskiego. Brak drugiego wejścia do lokali eliminuje możliwość wykorzystania ich na sklepy spożywcze. Zainteresowanie budową zgłaszają m.in. lekarze.

 4. Budynek nie wpłynie znacząco na widok z osiedla w kierunku Kościoła – linię zabudowy wyznacza budynek Mickiewicza 12, a ciągi piesze będą nawiązywały do istniejących i nie będą ograniczały dojścia do ulicy i Kościoła.

 5. Frontowa część Ołtarza Papieskiego skierowana jest na ogromny plac zgromadzeń z nieograniczonym aż do osiedla Górka Zawadzka widokiem. Projektowany budynek znajdzie się w odległości ok. 50 m od bocznej części Ołtarza. Jednocześnie powstaną parkingi na ok. 80 samochodów.

 6. Na wspomnianym terenie nigdy nie było urządzonego boiska.. Dwa stojące tam kosze usytuowane zostały tymczasowo. Plan zagospodarowania obejmuje budowę nowoczesnego wygrodzonego placu zabaw, którego w tym miejscu nie ma.

 7. Każdy kto mieszka na tym osiedli doceni zmiany, które zaszły na nim w okresie ostatnich lat: zarówno w technicznej modernizacji budynków i infrastruktury jak i estetyce otoczenia.

Z poważaniem w imieniu Zarządu ŁSM
Ryszard Siedlecki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę