Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Cieplej i coraz bardziej sucho

Średnia czerwcowa temperatura powietrza w województwie była znacznie wyższa od średniej wieloletniej. W rejonie Łomży kształtowała się ona na poziomie 17 st. Celsjusza wobec około 14 przed dwoma laty. W tym samym czasie znacznie zmniejszyły się opady. Przez cały czerwiec w Łomży i okolicy spadło tylko 50 mm deszczu wobec około 70 mm w 2004 roku. To wszystko sprawia, że teraz poziom wód gruntowych jest niższy nawet o pół metra od średniej wieloletniej.

Jak podkreśla Józef Staniaszek dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku susza daje się rolnikom we znaki coraz bardziej. W najtrudniejszej sytuacji są teraz producenci mleka. Najbardziej widoczne straty susza wyrządziła na pastwiskach. W powiatach łomżyńskim i kolneńskim wysycha około 40% łąk.

Na razie rolnicy nie mogą liczyć na żadną pomoc. Dopiero po ogłoszeniu przez wojewodę stanu klęski w gospodarstwie oraz oszacowaniu strat mogą być uruchomione dla nich kredyty klęskowe.

Jak podkreśla dyrektor Staniaszek codziennie do urzędu dzwonią w tej sprawie samorządowcy, ale póki co nie wpłynął tu jeszcze żaden oficjalny wniosek od wójtów czy starostów.
- Z tego co się orientuję z rozmów z wójtami, to wnioski te wpłyną po niedzieli – mówi Staniaszek. Dodaje, że samorządowcy czekają aby straty były większe, bo komisja która je oceni przyjeżdża do gospodarstwa tylko raz, a rolnik kredyt klęskowy może otrzymać tylko do wysokości na jaką oszacowany jego straty.



 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę