Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Biskup przeciwny hipermarketowi przy Sanktuarium

Biskup łomżyński Stanisław Stefanek wnioskował do prezydenta Łomży, aby przy skrzyżowaniu ulic Zawadzkiej i Sikorskiego – w bezpośrednim sąsiedztwie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego nie budować ogromnego hipermarketu. Prezydent Jerzy Brzeziński wniosku biskupa nie uwzględnił, ale dyplomatycznie polecił rozważyć możliwość uwzględnienia go na etapie sporządzania projektu zmiany studium. Przypomnijmy zgodnie z zamierzeniami władz Łomży to właśnie tu ma powstać ogromny liczący ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych kompleks handlowy.

O obawach związanych z budową w Łomży hipermarketu biskup Stanisław Stefanek mówił na zakończenie procesji Bożego Ciała. - To jest normalne, że z lękiem patrzymy na super bogatych, którzy chcą wejść wewnątrz naszego małego handlu i zmonopolizować go. Mamy tworzyć wspólne dobro i we wszystkie paragrafy i we wszystkie prawa musie się dostać ołtarz, monstrancja. Jezus eucharystyczny musi sprawdzić projekty ustaw, uchwał, decyzji żeby było dobro(...) - mówił w czwartek biskup Stanisław Stefanek do zebranych wiernych.


Tymczasem kilka dni wcześniej prezydent Jerzy Brzeziński wydał zarządzenie w sprawie rozpatrzenia wniosków do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łomży, które obejmować będzie tereny położone w rejonie ulic: Wyszyńskiego, Sikorskiego i Zawadzkiej, oznaczone w studium jako zespół 1.5 obszaru 1 strefy II. Z kilkunastu wniosków które wpłynęły Jerzy Brzeziński uwzględnił tylko trzy – które które pasowały do przeznaczenia terenu pod hipermarket. Pozostałe wnioski, które prowadziły do wykluczenia możliwości budowy przy Sikorskiego i Zawadzkiej hipermarketu - w tym wniosek biskupa łomżyńskiego – znalazły się w grupie wniosków, które nie zostały uwzględnione, ale - dyplomatycznie - mają być „rozważane na etapie sporządzania projektu zmiany studium”.

Biskup Stanisław Stefanek w swoim wniosku argumentował, że budowa tak wielkiego centrum handlowego umiejscowionego tuż przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zmieni zarówno swoją architekturą jak i spełnianymi funkcjami charakter i pierwotne przeznaczenie tego terenu pod funkcje religijne. Poza tym Biskup przychylając się do licznych próśb parafian i mieszkańców Łomży sugerował, aby teren ten przeznaczyć pod budownictwo jednorodzinne lub park.
Biskup wnioskował także o nie projektowanie wewnętrznej drogi wzdłuż terenu kościoła – bo przy spodziewany dużym ruchu może ona zagrażać budynkom kościelnym i o przewidzenie możliwości odgrodzenia terenów kościelnych parkanem arkadowym, tworzącym wirydarz.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę