Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.onet.pl

„Złe urodzenie” - Konieczne opinie biegłych

Przygotowanie dodatkowych opinii przez biegłych zlecił Sąd Okręgowy w Łomży w cywilnym procesie o tzw. złe urodzenie. Dopiero gdy opinie te będą gotowe, sąd wyznaczy termin rozpoczęcia ponownego procesu w tej sprawie. Państwo Wojnarowscy z Łomży chcą od szpitala odszkodowania za odmowę badań prenatalnych.

Sprawa wróciła do sądu pierwszej instancji z Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Zdecydował on, że łomżyński sąd, przed którym kilka lat temu rozpoczął się proces o odmowę badań prenatalnych, będzie musiał ustalić stopień winy lekarza z łomżyńskiego szpitala, a także, jaki uszczerbek w zarobkach matki spowodowało urodzenie przez nią dziecka wymagającego stałej i kosztownej opieki.

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Łomży sędzia Janusz Wyszyński, sąd zdecydował na niejawnym posiedzeniu, że w sprawie mają być przygotowane dodatkowe opinie zespołu biegłych Instytutu Naukowo Badawczego Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi z zakresu: ginekologii, położnictwa, radiologii, ortopedii, genetyki, endokrynologii, dysmorfologii i ewentualnie neonatologii. Sąd upoważnił także biegłych do tego by - w razie jeśli uznają to za zasadne - dołączyli do swego grona specjalistów z innych dziedzin.

Wyszyński dodał, że prawdopodobnie każdy biegły będzie przygotowywał osobną opinię. Już wiadomo, że ich zebranie potrwa dłuższy czas.

Ponowny proces w sprawie o odmowę badań prenatalnych miał się zacząć w kwietniu w łomżyńskim sądzie, ale został odroczony, gdyż sąd dał stronom miesiąc na uzupełnienie dokumentacji oraz ostateczne sprecyzowanie stanowisk i roszczeń przez państwa Wojnarowskich.

Sprawa trafiła do białostockiego sądu apelacyjnego po zwrocie z Sądu Najwyższego, który w październiku 2005 roku orzekł, że małżeństwo Wojnarowskich ma prawo do dochodzenia od szpitala w Łomży kosztów utrzymania niepełnosprawnego dziecka - których nie musieliby ponosić, gdyby szpital nie pozbawił ich praw do decyzji o legalnym przerwaniu ciąży. Sąd apelacyjny, zwracając sprawę do sądu I instancji, uznał że prawomocne jest już zasądzenie 60 tys. zł zadośćuczynienia matce dziecka.

Państwo Wojnarowscy z Łomży, których drugie dziecko, podobnie jak pierwsze, urodziło się z hipochondroplazją kości, rzadką i poważną chorobą genetyczną twierdzą, że gdy 7 lat temu Barbara Wojnarowska była w ciąży z drugim dzieckiem, w łomżyńskim szpitalu odmówiono jej badań prenatalnych. W sądzie Barbara Wojnarowska mówiła wielokrotnie, że od wyników tych badań uzależniała czy urodzić drugie dziecko - w razie gdyby było chore - czy też usunąć ciążę.

Małżonkowie Barbara i Sławomir Wojnarowscy zgodzili się na podawanie w publikacjach prasowych ich danych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę