Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Podlaskie trzecie w Unii

Województwo podlaskie zajęło trzecie miejsce wśród najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Tak wynika z opublikowanych najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat. W rankingu nieznacznie wyprzedziły nas tylko województwa lubelskie i podkarpackie.

Najbiedniejsza w Europie jest Lubelszczyzna. PKB na jednego mieszkańca wyniosła tu 33 proc. średniej unijnej. W nieco zamożniejszym Podlaskiem jest to 35,7%. W swoich statystykach Eurostat posługuje się tzw. standardem siły nabywczej - to rodzaj sztucznej waluty, która pozwala porównywać dane ekonomiczne z różnych krajów, uwzględniając różnice cen. Według tego wskaźnika PKB w Londynie wynosi 277,6 proc. unijnej średniej, na Lubelszczyźnie zaś - 33,2 proc.

Warto dodać, że po raz kolejny potwierdziło się, że tzw. „polska ściana wschodnia” to ścisła czołówka unijnej biedy. Pierwsze sześć miejsc należy do nas: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i opolskie. W pierwszej dziesiątce najbiedniejszych regionów UE znalazły się jeszcze regiony z Węgier i Słowacji.

Najbogatsze województwo w Polsce to mazowieckie, z PKB na mieszkańca sięgającym 72,8 proc. średniej unijnej. Po Londynie najbogatsza jest Bruksela i Luksemburg.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę