Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Sędzinę z Suwałk osądzi sąd w Łomży?

Do Sądu Rejonowego w Łomży trafi sprawa dotycząca korupcji w suwalskim sądzie. Sędziowie z Sądu Rejonowego w Suwałkach, do którego przesłany został akt oskarżenia, złożyli bowiem wnioski o ich wyłączenie z orzekania w tym procesie, by nie było zarzutu braku ich bezstronności w sytuacji, gdy znają niektórych oskarżonych. W takiej sytuacji Sąd Okręgowy w Suwałkach postanowił w piątek o wyłączeniu tych sędziów i przekazał sprawę do rozpatrzenia w sąsiednim okręgu sądowym - do Sądu Rejonowego w Łomży - poinformował PAP rzecznik prasowy suwalskiego sądu Ryszard Filipow.

Wśród głównych oskarżonych w tej sprawie przez Prokuraturę Apelacyjną w Białymstoku jest była wiceprezes suwalskiego sądu okręgowego Grażyna Zielińska i dwaj znani miejscowi adwokaci. - Dlatego chcieliśmy uniknąć zarzutu stronniczości, gdyby nasi sędziowie mieli orzekać w tej sprawie - powiedział PAP sędzia Filipow.

Nie jest jednak pewne, czy i w łomżyńskim sądzie tamtejsi sędziowie nie zechcą wyłączyć się z rozpoznawania sprawy, z tych samych powodów, co sędziowie w Suwałkach. Niewykluczone bowiem, że miewali kontakty zawodowe z oskarżonymi osobami, co uniemożliwiłoby im orzekanie w tym procesie.

Śledztwo w tej sprawie zakończyło się na początku tygodnia, trwało rok. Akt oskarżenia obejmuje siedemnaście osób, którym postawiono w sumie ponad pięćdziesiąt zarzutów.

Sędzia Zielińska odpowie przede wszystkim za przyjmowanie łapówek w latach 2000-2005. Według prokuratury, kwoty wahały się od jednego do czterech tysięcy złotych za korzystne rozstrzygnięcia w sądzie, m.in. zawieszenie wykonania kary czy uchylenie aresztu. Sędzi zarzucono też ujawnienie tajemnicy służbowej - pytań na aplikację sędziowską. Do wszystkim zarzutów nie przyznaje się, przebywa w areszcie.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę