Plexi na wymiar – 5 rzeczy, które warto wiedzieć
Lekkie i niezwykle odporne plexi znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Z plexi korzysta między innymi przemysł, branża budowlana, reklamowa, a także wielu hobbystów i majsterkowiczów. Elementy wycięte z plexi na wymiar przydają się w wielu sytuacjach. Jest jednak kilka rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wykorzystanie plexi w swoim projekcie.
Jak ciąć plexi na wymiar?
Zacznijmy od tego, jak i czym ciąć plexi. Materiał ten jest bardzo prosty w obróbce i w przypadku nieskomplikowanych, hobbystycznych projektów można pokusić się o samodzielne cięcie. Będziesz do tego potrzebować elektronarzędzi z regulacją obrotów i odpowiednich tarcz lub noży do tworzyw sztucznych. Plex należy ciąć na wolnych obrotach, tak aby nie doszło do stopienia materiału. Przy okazji warto wspomnieć, że maksymalna temperatura użytkowania plexi to 70°C (plexi ekstrudowana) lub 80°C (plexi wylewana).
W przypadku profesjonalnego zastosowania plexi zdecydowanie lepiej zamówić gotowe elementy. Plexi na wymiar jest w specjalistycznych firmach cięta laserowo lub za pomocą specjalnych pił panelowych. Zamawiając gotowe elementy, masz gwarancję, że będą idealnie docięte do pożądanych wymiarów. Zwykle możesz też wybrać grubość płyty, sposób wykończenia krawędzi itp. W miarę uniwersalne grubości to plexi 6mm czy plexi 8mm. Bez problemu zamówisz jednak zarówno cieńsze, jak i grubsze płyty plexi.
Czy plexi matowieje?
Jedno z najczęściej zadawanych pytań na temat szkła akrylowego dotyczy tego, czy plexi matowieje? Odpowiedź brzmi: nie, przy odpowiedniej pielęgnacji plexi nie traci swojej przezroczystości, nie matowieje i nie żółknie. Plexi posiada stabilizację UV, co znaczy, że jest odporne na długotrwałą ekspozycję na promienie słoneczne. Producenci plexi dają nawet 10 lat gwarancji na to, że w odpowiednich warunkach tworzywo to nie zmieni koloru. Pamiętaj jednak, że powierzchnia plexi jest stosunkowo wrażliwa na zarysowania. A duża ilość rys i zadrapań może doprowadzić do efektu podobnego do matowienia. Ważna jest więc odpowiednia pielęgnacja plexi – najlepiej myć ją letnią wodą z dodatkiem mydła i miękką ściereczką. Unikaj szorstkich gąbek czy różnego rodzaju druciaków. Do mycia plexi nie stosuj także środków na bazie alkoholu lub acetonu. Uszkadzają one strukturę materiału i powodują przebarwienia.
Czy plexi jest wytrzymała?
Ekstremalnie wysoka udarność, czyli wytrzymałość na uderzenia, to jedna z największych zalet tego materiału. Plexi jest aż kilkanaście razy bardziej odporna na uszkodzenia od hartowanego szkła. Dzięki temu nie musisz martwić się o uszkodzenie szyby z plexi. To właśnie wysoka udarność sprawia, że plexi wykorzystywana jest także jako materiał konstrukcyjny oraz jako osłony w przemyśle. Szyby z plexi chronią często operatorów maszyn czy różnych urządzeń przemysłowych.
Czy plexi jest tylko przezroczysta?
Pleksi przezroczysta to najpopularniejszy, ale zdecydowanie nie jedyny rodzaj tego materiału. W sprzedaży znajdziesz wiele innych kolorów plexi. Jest to między innymi plexi czarna, biała czy satynowa. Dodatkowe opcje daje także możliwość malowania plexi, grawerowania czy nawet drukowania na plexi.
Czy plexi się rysuje?
Temat zarysowań na plexi przewinął się już raz czy dwa w tym artykule. Czy plexi się rysuje? Tak, mimo bardzo wysokiej udarności powierzchnia plexi jest wrażliwa na zarysowania. Łatwo zarysować plexi ostrym przedmiotem. Z tego względu do czyszczenia płyt plexi nie należy używać abrazyjnych środków z mineralnymi granulkami czy też szorstkich gąbek lub druciaków. Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej najlepiej myć plexi przy pomocy miękkiej ściereczki z mikrofibry. Na rynku dostępne są także specjalne rodzaje plexi o zwiększonej odporności na ścieranie. Taki materiał ma w ofercie np. znany producent plexi – marka Plexiglas.
Podsumowując, czy plexi się rysuje? Tak. Czy to dyskwalifikuje ją jako materiał? Absolutnie nie! Z odpowiednią wiedzą i odrobiną ostrożności, będziesz cieszyć się wszystkimi zaletami plexi. To jak z każdym innym materiałem – trzeba znać jego mocne i słabe strony, aby wykorzystać go w najlepszy możliwy sposób.
tekst płatny