Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Uwaga na upał

Nadciąga kolejna fala upałów. W ciągu najbliższych dni temperatura przekroczy 30°C, a pod koniec tygodnia może sięgnąć nawet 35°C. Upał zakończą burze.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla Łomży i powiatu łomżyńskiego wydał ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia, w którym ostrzega przed upałem. Temperatura maksymalna we wtorek (09,07) i środę (10.07) wyniesie od 28°C do 31°C. W kolejne dni będzie jeszcze goręcej, tj. od 32°C do 35°C. 

Ochłody nie dadzą za bardzo noce, kiedy temperatura ma osiągać od 17°C do 23°C.

Michał Kołodziejczyk z fanipogody.pl nadciągającą falę upałów nazywa afrykańskim jęzorem, który dostarczy nam żaru, gdzie temperatury lokalnie mogą sięgać 37°C. „Napływ ciepła będzie tak silny, że pod koniec obecnego tygodnia możemy notować najsilniejszy upał w Polsce w tym roku”. 

Podczas upałów i silnego nasłonecznienia, szczególnie od strony południowej, warto zamykać i zasłaniać okna. To choć trochę zapobiegnie nagrzewaniu się pomieszczeń. W południowych krajach, gdzie wysokie temperatury są normą, nawet w blokach, żaluzje czy okiennice nikogo nie dziwią. 

By zmniejszyć ryzyko negatywnych skutków upałów, w godzinach południowych lepiej unikać przebywania na silnym nasłonecznieniu. Jeśli już będziemy na powietrzu, pamiętajmy aby pić dużo wody, nawet kiedy nie odczuwamy pragnienia. 

Specjaliści radzą, aby nakładać krem przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania i wysokim SPF (minimum 30), a na słońce nie wychodzić bez okrycia głowy. 

Jeśli to możliwe, podczas upałów aktywność fizyczną lepiej planować na wczesne godziny poranne lub późne popołudnie, kiedy jest chłodniej. 

Uważajmy na objawy przegrzania, takie jak zawroty głowy, nudności, bóle głowy czy uczucie osłabienia. W razie potrzeby szukajmy cienia i odpoczywajmy.

Osoby starsze, dzieci oraz osoby z chorobami przewlekłymi powinny szczególnie dbać o odpowiednie nawodnienie i unikać przebywania na słońcu.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę