Gzyms runął z wysokości na chodnik
W poniedziałek wielkanocny spadł z wysokości powyżej 3. piętra gzyms betonowy. Rozprysnął się na chodniku przy wejściu do klatki schodowej i uszkodził lakier samochodu na pobliskim parkingu.
Informacja wpłynęła do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Łomży o godzinie 13. 42 w poniedziałek, 1. kwietnia 2024. Jednak nie był to żart na prima aprilis. Strażacy pojechali na podwórko bloku, zarządzanego przez MPGKiM, przy ulicy Dwornej 35 na rogu z Giełczyńską. POtwierdzili, że z budynku wielomieszkaniowego odpadła część gzymsu i zabezpieczyli miejsce za pomocą taśmy ostrzegawczej – po obu stronach chodnika na wprost wejścia. Na miejsce przybył także przedstawiciel MPGKiM. We wtorek poświąteczny pracownicy miejskiego przedsiębiorstwa zbijali tynk znad 3. piętra. Największa część oberwanego gzymsu była na długości około 3 metrów wzdłuż dachu, jednak nadkruszone tynki obejmowały nieoberwaną część ok. metr, dwa metry z obu stron.
Gzyms spadł na chodnik akurat w miejscu, którędy mieszkańcy i goście idą od strony bramy, znajdującej się naprzeciwko Muzeum Północno–Mazowieckiego. Cud boski, że w poniedziałek nie było tam ludzi, zwłaszcza bawiących się dzieci. Zamiast śmigusa – dyngusa, mógł być wypadek. W środę kontrolę gzymsów całego bloku ma prowadzić powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
W poniedziałek tydzień temu (25. marca 2024 r.) spadł tynk wielkości płyty balkonowej z 2. piętra bloku przy ulicy Senatorskiej 3A, w części należącej do Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Inspektorów budowlanych jest zbyt mało
Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Łomży inż. Krzysztof Święcki przypomina o art. 62. prawa budowlanego, że obowiązek właściwego użytkowania obiektu budowlanego należy do właściciela lub zarządcy. Natomiast inspektorzy nadzoru budowlanego – których łomżyński Inspektorat ma 3-ech - prowadzą coroczne kontrole obiektów głównie o dużych powierzchniach, powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych. W 1. kwartale 2024 r. przeprowadzono 15 kontroli, m.in., w galeriach handlowych, hali targowej, markecie budowlanym, budynku przemysłowym. Skontrolowano również 2 budynki wielorodzinne mieszkalne: przy ulicy Zawadzkiej i ul. Rycerskiej.
Inspektorów jest zbyt mało, żeby móc kontrole budynków mieszkalnych prowadzić częściej, lecz sukcesywnie i planowo odbywają się kilka razy w roku. Inspektorzy, przede wszystkim, prowadzą nadzory w trakcie budowy, wydają również pozwolenia na użytkowanie obiektów po zakończeniu budowy. Ich zadaniem jest także rozpatrywanie spraw skargowych, których w 1. kwartale 2024 r. wpłynęło 3, w tym 2 zostały rozstrzygnięte jako bezzasadne (dotyczyły szczelności wentylacji i braku właściwego dojścia do śmietnika). W 2023 r. spraw skargowych było 30, w tym zasadnych - 3 (żadna nie dotyczyła gzymsu). Postępowanie skargowe wymaga czasu, bo najpierw inspektor jedzie na kontrolę, stwierdza zasadność skargi albo nie, ewentualnie wszczyna postępowanie administracyjne i wtedy powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydaje decyzję, od której właścicielom lub zarządcom budynków przysługuje odwołanie. Zdarzały się sprawy, które ciągnęły się przez 2 lata. Numer telefonu Inspektoratu przy ulicy Farnej 1 w Łomży: 86 214 12 42.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146