Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

Upamiętniono żołnierzy antykomunistycznego podziemia Polski

„W czasach rządów komunistycznych zostali wyklęci, ale my dzisiaj mówimy o nich jako o niezłomnych czyli tych, którzy podstawili na szali swoje młode życie walcząc o wolną, niepodległą i demokratyczną Polskę” napisał w okolicznościowym liście dowódca 18. ŁPL płk Paweł Gałązka.

1. marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Łomży oficjalne obchody odbyły się pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956. 

„Wierni swoim ideałom i wiedzeni ogromną miłością do ojczyzny, nie pogodzili się z narzuconym przez sowieckiego okupanta systemem władzy, systemem życia i nie składając broni kontynuowali walkę o niepodległość ojczyzny” - napisał dowódca 18. ŁPL płk Paweł Gałązka, a jego słowa odczytał mjr Jan Krysiuk.

Dowódca przypomniał, że „powojenne podziemie antykomunistyczne stanowiło naturalną kontynuację działalności niepodległościowej dla tysięcy żołnierzy z okupacji II wojny światowej. Zauważył, że uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich grup społecznych i zawodowych: inteligencja, robotnicy, chłopi, młodzież”. 

Płk Gałązka zwrócił uwagę, że dziś ich spadkobiercami stali się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w Łomży reprezentowani przez 13. Batalion Lekkiej Piechoty. 

„To co obserwujemy za naszą wschodnią granicą, świadczy o potrzebie prezentacji takiej odpowiedzialnej postawy - podkreślał. - Bądźmy dumni z naszej historii i nie zapominajmy o tych, którzy poświęcili wszystko w walce o naszą wolność”. 

Pod pomnikiem z kwiatami i zniczami stanęły delegacje: Miasta Łomży z Prezydentem Mariuszem Chrzanowskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Wiesławem Grzymałą, Powiatu Łomżyńskiego ze Starostą Lechem Markiem Szabłowskim i wicestarostą Marią Dziekońską, duża delegacja Przyjaznej Łomży z Dariuszem Domasiewiczem na czele, wojska, młodzieży i środowisk Narodowych Sił Zbrojnych. 

Wojskową asystę honorową wystawił 18. Łomżyński Pułk Logistyczny, a apel pamięci odczytała porucznik Natalia Fiedoruk.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę