Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Narew ciągle się podnosi

Do stanu ostrzegawczego Narwi w Łomży brakuje w niedzielę 2-3 cm. W ciągu ostatnich pięciu dni poziom rzeki podniósł się o 62 cm i ciągle przybiera.

W niedzielne południe  punkt pomiarowy IMGW  Łomża – Piątnica pokazuje 407 cm, co oznacza, że do stanu ostrzegawczego brakuje zaledwie 3 cm. W połowie lutego pogoda przypomina bardziej wiosenną niż zimową, a  rozlewiska, które w Łomży zwiastują wiosnę, mimo że o miesiąc wcześniej, są największe od kilku lat. 

Narew w Wiźnie już dawno przekroczyła poziom ostrzegawczy i powoli się podnosi. W niedzielę stan rzeki w punkcie pomiarowym IMGW wynosi 456 cm. To o 16 cm powyżej stanu ostrzegawczego i 14 cm brakuje do stanu alarmowego. 

Narew powyżej ujścia Biebrzy punkt osiągnęła stan równowagi, a nawet delikatnie spada. W Surażu punkt kulminacyjny minął już kilka dni temu, podobnie w Płoskach, gdzie przekroczony był już poziom alarmowy. W ciągu 3 dni Narew obniżyła się tu o 9 cm i powoli opada. 

Nieco inna sytuacja jest na Biebrzy, największym w regonie dopływie Narwi. W Burzynie rzeka ciągle powoli przybiera i w ciągu 5 dni podniosła się o 4 cm do 342 cm. W Osowcu stan ostrzegawczy jest już dawno o 3 cm przekroczony (403cm), ale mamy względną stabilizację, ponieważ od kilku woda już się nie podnosi.

Sądząc po odczytach na innych stacjach można przypuszczać, że w Łomży Narew jeszcze trochę pójdzie w górę. Szeroka dolina Biebrzy i Narwi jest w stanie przyjąć znaczne ilości wody, więc dramatycznej sytuacji powodziowej raczej nie należy się podziewać. Podtopienia już są, ale w miejscach, gdzie taka sytuacja występuje dość często. 

Prognozy na najbliższe dni, a nawet tygodnie mówią dwie rzeczy. Po pierwsze, nie widać powrotu zimy, czyli śniegu i mrozów. Widać za to opady deszczu i względnie, jak na tę porę roku, ciepło. W ciągu najbliższych 5 dni widy.com prognozuje w regionie około 14 litrów wody na 1 m2, a  IMGW do końca miesiąca niemal codziennie spodziewa się opadów deszczu. 

 

Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę