Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Stypendia miejskie pomogą sportowcom w rozwoju

- Jest nas mało, ale sportowo to wielcy – powiedział radny Andrzej Wojtkowski, przewodniczący od ponad 5 lat Radzie Sportu, która rekomendowała dorosłe kandydatki i kandydatów do stypendiów prezydenta Łomży za wyniki w 2023 roku. 20-oro sportowców otrzymało stypendia w wysokości od 3 600 zł do 12 tys. zł w skali roku, wypłacane w miesięcznych ratach od 300 zł do 1 tysiąca zł.

Krótka i skromna uroczystość w Hali Kultury w Łomży polegała na wręczeniu przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego listów gratulacyjnych o przyznaniu stypendiów sportowcom i książek w sam raz dla nich: „Granice wytrzymałości” Marcusa Ranney'a o poszukiwaniu barier ludzkiego organizmu. Stypendia dorosłym sportowcom są przyznawane od 2015 r. Zdaniem prezydenta, jest to dobra tradycja, ażeby docenić trud i zaangażowanie osób, których sukcesy stanowią promocję dla Łomży w Polsce i za granicą. Większość docenionych to indywidualiści, medaliści, lecz czwórka zawodników III-ligowej drużyny piłkarskiej ŁKS 1926 Łomża to specjaliści w grze zespołowej.

Stypendystami za 2023 r. zostali: kapitan i napastnik Rafał Maćkowski (lat 29), pomocnik Wiktor Walczak (lat 23), obrońca Przemysław Żebrowski (lat 18) i napastnik Luis Felipe Silva da Silva za pierwsze miejsce w IV lidze podlaskiej i awans do III ligi. Wicemarszałek podlaski Marek Olbryś zasygnalizował, że wsparcie dla Klubu piłkarskiego w III lidze wynosi ok. 250-300 tys. zł, ale po awansie do II ligi mógłby to być nawet milion złotych z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. 

„Sport wyczynowy – pot, łzy i satysfakcja”
Wicemarszałek Olbryś twierdził, że pieniądze wydane na sport to dobra inwestycja, bo zainteresowania ludzi idą w dobrym kierunku. W zdrowym ciele – zdrowy duch. Wskazał, że mistrzowie opiekujący się młodym pokoleniem są dla dla adeptów wzorem i wychowują kadrę następców, uczniów i czeladników. Zauważył, że coraz trudniej o kadry trenerskie, więc należy wspierać środowiska sportowe „obficie na tyle, ile mamy pieniędzy”. Nazwał stypendystów „iskierką nadziei, że ludziom się chce pracować w sporcie fizycznie i intelektualnie i osiągać wyniki”. 

W uroczystości wzięła udział biegaczka Justyna Korytkowska, zdobywczyni 5. miejsca w biegu na 10 km podczas Mistrzostw Polski, z czwórką medalistów Klubu Sportowego Prefbet Sonarol: Martyną Krawczyńską – 1. miejsce na Mistrzostwach Polski U20 w konkurencji bieg 2 000 m z przeszkodami; Wiktorią Grabowską – 3. miejsce na PZLA Mistrzostwach Polski w Sztafetach w konkurencji 2 x 2 x 400 m; Piotrem Dąbrowskim – studiującym fizjoterapię w Akademii Łomżyńskiej – również za 3. miejsce na PZLA Mistrzostwach Polski w Sztafetach 2 x 2 x 400 m; Bartkiem Jurakiem, któremu praca zawodowa utrudnia regularne treningi, zdobywcą 3. miejsca na Mistrzostwach Polski U23 w konkurencji 4 x 400 m. Starszym koleżankom i kolegom towarzyszył Konrad Zalewski, z powodzeniem poprawiający swoje rekordy życiowe. Może będzie następcą...? 

Przewodniczący Wiesław Grzymała z Rady Miejskiej Łomży zdefiniował „sport wyczynowy – pot, łzy i satysfakcja”, życząc laureatom, aby stypendia były przyczynkiem do rozwoju.

Bartosz Bejenka, 22-letni student 4. roku architektury w Politechnice Łódzkiej i absolwent I LO w Łomży, zdobył w Katowicach akademickie mistrzostwo Polski w brydżu sportowym. Z wdzięcznością, sympatią wypowiada się o bibliotekarce szkolnej Grażynie Czaplickiej, która w 1. klasie liceum wprowadzała go w arkana gry: zdobył złoty medal AMP w parze z doktorantem Tomaszem Krym. Stypendium pozwoli studentowi rozwijać się, żeby opłacić bilety na podróże, noclegi i wpisowe na turnieje. Przyszły architekt trenuje codziennie przez godzinę: ma partnerów do brydża z całego świata - w Sieci online - i wygrywa z komputerem.

W załączniku poniżej podajemy listę 20 osób ze stypendium sportowym i najważniejszym osiągnięciem w 2023 r. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę