Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 listopada 2024 napisz DONOS@

Nie będzie łączenia okręgu wyborczego Piątnica z Jedwabnem, Przytułami i Wizną

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję Komisarza Wyborczego w Łomży o łączeniu okręgów wyborczych, co oznacza, że dotychczasowy podział pozostaje. Zatem mieszkańcy gminy Piątnica do Rady Powiatu wybiorą 3 radnych, a mieszkańcy gmin Jedwabne, Przytuły i Wizna czworo.

4. stycznia 2024 r. Komisarz Wyborczy w Łomży w związku z powiększaniem się ilości mieszkańców w Piątnicy, by zachować normę przedstawicielską, połączył dwa okręgi wyborcze czyli Piątnicę z Jedwabnem, Wizną i Przytułami tworząc - jak na powiat - „mega” okrąg wyborczy z wybieranymi 7 radnymi. 

Decyzję tę do NSA zaskarżyły: Rada Powiatu Łomżyńskiego i Rada Miejska w Jedwabnem.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie trzyosobowym, któremu przewodniczył Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński, uchylił zaskarżone postanowienie. Oznacza to, że dotychczasowy podział na okręgi i mandaty funkcjonuje nadal. 

NSA stwierdził, że mimo niewątpliwe wystąpienia zmiany w zakresie liczby mieszkańców powiatu i gmin w jego granicach, nie wywołują one jednak konieczności modyfikacji granic okręgów wyborczych.

Przypomniał, że zgodnie art, 454 § 2 k.w. jedna gmina powinna stanowić jeden okręg wyborczy. Z kolei przepis art. 454 § 3 k.w. wprowadza zasady łączenia gmin w okręgi wyborcze. Jednak jako doniosłą nazwał zasadę stałości okręgów wyborczych (art. 419 w zw. z art. 450 k.w.).

„W sprawie nie wykazano, aby doszło do takiej zmiany, która uprawniałaby do zmodyfikowania ustalonych okręgów wyborczych. Gminy niespełniające wymogu wynikającego z normy przedstawicielstwa dla okręgów, które podlegały łączeniu w trybie art. 454 § 3 k.w., zostały już wcześniej połączone w jeden okręg wyborczy, który nie utracił samodzielności. Pojedyncza gmina Piątnica tworzyła jeden okręg wyborczy, co jest modelowym założeniem ustawy i nadal taką samodzielność utrzymuje”.

„Ustalone okręgi wyborcze spełniają wymogi przewidziane przepisami ustawy, a w obrębie powiatu nie zaistniały takie zmiany, które uprawniają do przeprowadzenia w tym zakresie modyfikacji. Sama okoliczność, że gmina Piątnica powinna otrzymać 4 mandaty, nie zaś 3, co prowadziłoby do niedopuszczalnego zwiększania ilości wybieranych radnych, nie może prowadzić do modyfikacji granic okręgów. Ustawodawca przewidział bowiem, że podział na okręgi wyborcze może doprowadzić do takiej sytuacji, zatem problem ten powinien zostać rozstrzygnięty zgodnie z odpowiednimi przepisami. Rozdzielenie manatów stanowi zagadnienie wtórne wobec pierwotnego problemu wydzielenia okręgów wyborczych”. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę