Muzeum w Drozdowie. Kolejny rok zmian
Po raz pierwszy plebania parafii św. Jakuba Apostoła w Drozdowie gościła obrady rady społecznej Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Placówka, która jest Instytucją Kultury Powiatu Łomżyńskiego, przechodzi gruntowne remonty i przygotowuje się do zmian organizacyjnych. Dlatego członków rady, wśród których jest wicemarszałek Marek Olbryś, zaprosił proboszcz Aleksander Suchocki.
- Podsumowujemy dzisiaj rok 2023 w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich, dobry rok, rok wypełniony inwestycjami i działaniami gospodarczymi, które pozwolą na nadanie mu jeszcze większej jakości. Działania rady służą wspieraniu dobrych kierunków rozwoju i uczestnictwa placówki w ważnych wydarzeniach. Mają służyć mieszkańcom subregionu i województwa, przybliżać zwiedzającym to niezwykłe dziedzictwo stanowiące ważną część naszej narodowej historii – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
W składzie rady jest także proboszcz Aleksander Suchocki, który stale współpracuje z drozdowskim muzeum.
- Sam fakt, że się tu gromadzimy dowodzi, że nasze relacje są bardzo dobre. Zresztą wspomagamy się nie tylko w sytuacja nadzwyczajnych, ale przede wszystkim w codziennej działalności - podkreślał proboszcz mówiąc o współpracy parafii z muzeum.
Drozdowska placówka jest szczególnym miejscem dla historii i kultury Ziemi Łomżyńskiej.
- Muzeum to "perła" powiatu łomżyńskiego i całego regionu. Zakładamy, że w 2024 roku będziemy kontynuować działania, aby oferowało jeszcze ciekawszą i nowocześniejszą propozycję dla zwiedzających - podkreślił senator Marek Adam Komorowski, przewodniczący rady muzeum.
Sprawozdanie podsumowujące mijający rok i zapowiedzi na kolejny przygotowała dyrektor muzeum Ewa Sznejder. Obecną działalność placówki zdominowały inwestycje i remonty: powstaje odrębny pawilon, do którego przeniesie się cała część przyrodnicza, a stopniowo przebudowywane są także wnętrza dawnego dworu Lutosławskich, które w całości poświęcone zostaną historii rodu, polskiego ziemiaństwa, a także postaci Romana Dmowskiego.
- Potrzebujemy około 3 milionów złotych i co najmniej roku na zakończenie prac przy pawilonie przyrodniczym. To niełatwe zadanie, które otworzy nam możliwość kolejnych zmian w zagospodarowaniu przestrzeni zabytkowego dworu. Mimo pewnego zamieszania inwestycyjnego, nie rezygnujemy z organizacji bieżących wydarzeń. Na przyszły rok planujemy m. in. cztery główne: poświęcone księdzu Kazimierzowi Lutosławskiemu, tradycyjne Dni Ziół, piknik historyczny i koncert z motywami hiszpańskimi związany z postacią Sofii Casanova Lutosławskiej - poinformował Ewa Sznejder.
Znaczną część spotkania rady muzeum wypełniło przygotowana przez pracowników muzeum prezentacja planów przyszłego pawilonu przyrodniczego. Jego znaczącą częścią będzie np. ponad 20 ogromnych akwariów z kilkudziesięcioma gatunkami ryb - narwiańskich, ale także egzotycznych. W jednym ze zbiorników będzie można nawet dotknąć przedstawicieli jednego z gatunków karpi. Opowiadał o tym opiekun drozdowskiej akwarystyki Adam Karwowski.
Teresa Grużewska natomiast przedstawiła założenia niezwykle ciekawej prezentacji fauny i flory doliny Narwi w jej części między Łomżą a Pułtuskiem, czyli na kurpiowskich piaskach z unikalną, a mało znaną przyrodą. W tej części powitają zwiedzających m. in. kości mamuta znalezione nad rzeką i śpiew skowronka. Wszędzie obecne będą techniki multimedialne.
Biorący udział w pracach rady pierwszy marszałek województwa Sławomir Zgrzywa zgłosił postulat, aby przyszłych ekspozycjach znaleźć miejsce na prezentacje postaci i dorobku wybitnych przyrodników wywodzących się z Ziemi Łomżyńskiej, czyli przede wszystkim przynajmniej Jakuba Wagi, autora "Flory polskiej" czy XIX-wiecznego entomologa, generała Oktawiusza Radoszkowskiego.
Uczestnicy spotkania rady otrzymali od szefostwa muzeum najnowsze wydawnictwo - reprint książki "Pan Roman" Marii Niklewiczowej. Nie zabrakło także opłatka i życzeń świątecznych.
źródło: podlaskie.eu
Materiał na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego