W Łomży jest czynna noclegownia i ogrzewalnia
- Jedna z różnic pomiędzy noclegownią a ogrzewalnią polega na tym, że w ogrzewalni przebywają osoby pod wpływem alkoholu – wyjaśnia dyrektor Wiesław Jagielak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży. W 2022 roku w noclegowni przebywało 30 osób, w tym 6 kobiet (w sumie 1 246 osobodni), w ogrzewalni 94 osoby (1 428 osobodni). Placówka dla bezdomnych i bez środków do życia mieści się przy ul. Dwornej 24A obok muzeum. Jest czynna od godziny 13. do godziny 11.
Dwie godziny potrzebne są na solidne przewietrzenie budynków i pomieszczeń. Łomżyński MOPS w ten sposób chce także zachęcić podopiecznych, aby rozruszali kości, wyszli na spacer i zobaczyli trochę innego świata. Noclegownia dysponuje 20-oma miejscami: 18 dla mężczyzn i 6 dla kobiet. W ogrzewalni jest 17 miejsc: 12 dla panów i 5 dla pań. Jeżeli mrozy grudniowe będą dokuczliwsze, noclegownia i ogrzewalnia będą czynne całodobowo 24 / 7. Może się zdarzyć, że samotny człowiek bez dachu nad głową zjawi się w piątek po południu, w sobotę lub niedzielę – jeżeli będzie trzeźwy, zostanie przyjęty do noclegowni. W poniedziałek będzie mógł spotkać się z pracownikiem MOPS, ażeby przedstawić swoja sytuację i otrzymać skierowanie, uprawniające do miejsca w noclegowni. Jest tam pomieszczenie, gdzie można przyrządzić posiłek, wykąpać się, uzupełnić albo i wymienić odzież i przede wszystkim, zająć własne łóżko. Odpocząć. Ludziom bezdomnym pomaga posilić się Kuchnia Caritas przy ul. Wiejskiej 5. W dniu publikacji artykułu w noclegowni przebywają 3 osoby. W 2022 r. było ich łącznie 30, w tym 6 kobiet. 8 osób miało od 19 do 40 lat; 15 osób – od 41 do 60 lat; 7 osób od 61 do 65 lat. W listopadzie 2023 w ogrzewalni trzeźwiało i wracało do przytomności, zależnie od warunków pogodowych i okoliczności życiowych, 6 do 10 osób. Nie ma tam luksusów.
Z eternitu na blachę
Na dachu budynku noclegowni leżały płyty popękanego eternitu, co groziło większymi zaciekami na ścianach w środku. Z tego powodu zdjęto pokrycie dachowe, pozostawiono więźbę, wymieniono albo naprawiono zniszczone belki, położono nowe łaty drewniane, na których będzie ułożony nowy dach blaszany. Koszt inwestycji brutto to 126 tysięcy 900 złotych z budżetu Miasta Łomża. Miasto na 2023 rok przeznaczyło 417 tysięcy 740 złotych na funkcjonowanie noclegowni i ogrzewalni, w tym 3 etaty stałe plus półtora etatu w sezonie zimowym, kiedy placówka jest otwarta o wiele dłużej. Noclegownię MOPS stworzono z myślą o ludziach bezradnych: bezdomnych i starych, samotnych i zniedołężniałych, którymi nie chce lub nie może zajmować się najbliższa rodzina. Ani inni ludzie...
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146