Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 września 2024 napisz DONOS@
230914083211_0.jpg

Aktywni seniorzy działają i planują kolejne akcje

III Łomżyńskie Forum Seniora w Restauracji Retro zgromadziło bardzo liczne grono uczestników. Byli to nie tylko uczestnicy programu „Łomżyńska Akademia Liderów 60+” Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej, ale też osoby aktywne i zainteresowane tym, aby seniorzy mieli większy niż obecnie udział we współdecydowaniu o lokalnej wspólnocie. Stąd debata na temat działań władz samorządowych odnośnie polityki senioralnej oraz rozwiązań, które powinny zostać wprowadzone jak najszybciej. Forum zorganizował Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej oraz Stowarzyszenie Sapere Aude przy wsparciu Łomżyńskiej Rady Seniorów.

Aktywizacja łomżyńskich seniorów dzięki programowi „Łomżyńska Akademia Liderów 60+”, realizowanemu dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, staje się coraz bardziej widoczna. Starsi ludzie przekonali się, że dzięki inicjatywom Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej ich głos może być słyszalny - wystarczy tylko, że połączą swe siły i zaczną działać wspólnie, a wtedy jesień życia zyska zupełnie inne, bardziej pozytywne barwy.
Dlatego aktywnie włączyli się w szereg działań zainicjowanych przez prezesa Tomasza Wróblewskiego, uczestnicząc w warsztatach, konsultacjach społecznych dotyczących aktualizacji polityki senioralnej czy w Dyskusyjnym Klubie Seniora Fabula Rasa, w którym mogli pod kierunkiem Marka Lechowicza rozwijać i ujawnić poetyckie i literackie talenty.

- Aktywnie uczestniczyłam w „Łomżyńskiej Akademii Liderów 60 +” i oceniam tę inicjatywę bardzo pozytywnie - mówi Zofia Kossakowska. - Mieliśmy bardzo owocne spotkania i ciekawe wykłady z różnymi ludźmi, a pan Tomasz Wróblewski jest wspaniałym człowiekiem. Uważam, że powinniśmy się spotykać częściej, bo daje to świetne efekty i dużo się nauczyliśmy, choćby jak się integrować czy jak się odnaleźć w życiu na emeryturze. Do tego na zakończenie tego projektu pojechaliśmy do warszawskiego Teatru Szóste Piętro, na spektakl „Niezwyciężony”, co też było dla nas bardzo ciekawe. Dlatego warto się spotykać, warto działać, i to niezależnie od wieku!

Podczas konsultacji łomżyńscy seniorzy przygotowali listę najbardziej ważnych dla nich kwestii, które powinny być wdrożone jak najszybciej. Jeden z ich postulatów, „Złota rączka dla seniora +”, ku satysfakcji inicjatorów został już wdrożony w życie, dzięki wznowionemu i realizowanemu przez Centrum Integracji Społecznej programowi „Fachowiec dla Seniora”. Obejmuje on osoby, które ukończyły 60 lat, legitymują się Łomżyńską Kartą Seniora oraz z niepełnosprawnościami, które będą mogły korzystać z nieodpłatnej pomocy fachowców przy różnego rodzaju naprawach.
Kolejne ważne dla seniorów sprawy to pomoc sąsiedzka, propagowanie wolontariatu towarzyszącego i przystąpienie miasta do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, likwidacja barier architektonicznych dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - tu takim osobom najbardziej doskwiera brak windy w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz aktualizacja polityki senioralnej Łomży, ponieważ od kwietnia tego roku samorządy mogą realizować zadanie własne - politykę senioralną.

- Trzeba być aktywnym, bo nawet jeśli napotyka się na określone trudności, to nie wolno się wycofywać, ani załamywać - zauważa Stanisław Kaseja, wiceprzewodniczący Łomżyńskiej Rady Seniorów. - Już coś osiągnęliśmy, ale to dopiero początek. Dlatego powołaliśmy Stowarzyszenia Aktywny Senior i aktywnie działamy w projekcie „Łomżyńska Akademia Liderów 60+”. Stowarzyszenie działa zespołowo, co jest ewenementem na skalę krajową, bo my Polacy lubimy raczej działać indywidualnie. W projekcie również wsłuchujemy się w głos innych seniorów, a nawet mieszkańców spoza Łomży, żeby wypracować działania korzystne dla wszystkich. A idzie już następna inicjatywa, bo będziemy teraz rozmawiać jaki powinien być samorząd, co jest niezwykle ważne, ponieważ samorząd jest to miejsce, do którego każdy ma prawo przyjść nawet z własnymi, osobistymi sprawami czy problemami i powinien być wysłuchany. Naszą ambicją jest również to, żeby Łomża promieniowała przykładem na zewnątrz - gościliśmy niedawno seniorów z Wielkopolski i byli wręcz zaszokowani tym, że my potrafimy tak wspaniale, w sposób tak zorganizowany, działać.

III Łomżyńskie Forum Seniora również było przykładem takiego dobrze zorganizowanego działania, obejmując część wstępną, występ artystyczny oraz część konferencyjną.
Gośćmi imprezy byli, między innymi, Grażyna Czajkowska i Stanisław Kaseja z Łomżyńskiej Rady Seniorów, radny Dariusz Domasiewicz, reżyser i pisarz Marek Lechowicz, Emilia Komorowska z łomżyńskiego CIS, Krzysztof Ryszard Kozicki – kierownik PCPR, a część artystyczną zadbała Urszula Szymańska.
- Łomżyńska Rada Seniorów stara się wspierać wszystkie inicjatywy, które w misję naszej działalności - podkreślała Grażyna Czajkowska, dodając, że Rady Seniorów są obecnie ważnym narzędziem partycypacji społecznej, a uczestnicy programu „Łomżyńska Akademia Liderów 60+” zgłosili szereg inicjatyw, które będą służyły poprawie życia seniorów, a gmina i miasto były dla nich przyjazne, zaś do tego owe działania nie są doraźne, ale systemowe i długofalowe.
Podczas Forum liderom programu wręczono certyfikaty ukończenia Akademii Lidera 60+ oraz wyróżnienia dla uczestników Klubu Dyskusyjnego Fabula Rasa. Kilkoro z nich, jak Barbara Kuźniecow i Stanisław Kaseja, zaprezentowało również swoje wiersze i są już plany zebrania tej twórczości w okolicznościowym wydawnictwie, a Klub ma zamiar kontynuować swą działalność.

W części wykładowej Krzysztof Kozicki przybliżył uczestnikom tematykę partycypacji społecznej seniorów, Małgorzata Kozicka mówiła o polityce senioralnej na przykładzie gminy Łomża, a Stanisław Gutowski o zdrowiu osób starszych. Karolina Borawska i Małgorzata Jórzak z Komendy Miejskiej Policji w Łomży poruszyły ważny temat bezpieczeństwa seniorów, zaś Patrycja Kaczmarska, przedstawiciel Fundacji Działań Lokalnych Logos, przedstawiła program „Karta dobra”.

- Dostrzegamy problemy seniorów i proponujemy różnorodne działania, również takie, jakich jeszcze w Łomży nie stosowano - podkreśla Tomasz Wróblewski, prezes Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej. - Mają one na celu wprowadzenie zmian systemowych na rzecz seniorów zamieszkujących miasto Łomża. Uważam, że powinniśmy rozpocząć debatę na temat polityki senioralnej Łomży; obecne dokumenty miejskie nie były aktualizowane od 7 lat.

Projekt „Łomżyńska Akademia Liderów 60+” Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej został dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach wieloletniego, rządowego programu na rzecz osób starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

tekst płatny

 

240729013428.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę