Hektar działki na Osiedlu Południe szuka projektanta
Miasto Łomża ogłosiło postępowanie na opracowanie dokumentacji technicznej zagospodarowania terenu pomiędzy ulicą Katyńską a Parkiem Jana Pawła II – poinformował nas Ratusz po pół roku od narady z prezydentem Chrzanowskim. Tydzień temu pisaliśmy w portalu 4lomza.pl, że należący do Miasta „hektar działki czeka ponad 3 lata na coś lub na kogoś”. Artykuły o budowlanym śmietniku przy „Orliku” i kawałach betonu po deweloperach z Zawadzkiej ukazywały się od marca. Drgnęło?
Procedura projektowania miała trwać „kilka miesięcy”, a spotkanie w ratuszu, na którym prezydent Chrzanowski obiecał zająć się problemem, odbyło się 4. maja 2023 r. Po 5 i pół miesiącach projektu nadal nie ma, mimo że grubo ponad 3 lata temu prezydent Chrzanowski i kierownik jego kancelarii Daniluk zachęcali mieszkańców Łomży do zgłaszania pomysłów. Włodarz zapowiadał, że ujmie tę działkę do zagospodarowania w budżecie na rok 2021 r, ale po upływie ponad 3 lat nici z pieniędzy. Teraz jest nadzieja, że ponad hektar ziemi w centrum Osiedla Południe może nie być „odsprzedany” deweloperom pod budowę nowych bloków, wciśniętych z oknami prosto do kuchni sąsiada. Teren leży pomiędzy „Orlikiem” i siłownią przy ulicy Katyńskiej a centralną częścią Parku Jana Pawła II. Artykuł w podanym linku przedstawia streszczenie sprawy działki i linki z opisami szczegółowymi.
Hektar działki czeka ponad 3 lata na coś lub na kogoś
Czas na złożenie oferty do 30. listopada 2023 r.
Opis przedmiotu zamówienia od Miasta zawiera szczegóły ewentualnej inwestycji. Nawierzchnia alejek parkowych może być z materiałów betonowych itp. materiałów reprezentacyjnych o dużej trwałości i funkcjonalności. Nawierzchnia nie może mieć barier architektonicznych. Przewidziana jest zieleń: nasadzenia, trawniki; oświetlenie terenu; rozbudowana strefa „street workout”; tor typu pumptrack, umożliwiający użytkownikom jazdę rowerem, na rolkach, hulajnodze i deskorolce. Tor powinien być skonstruowany z nasypów i wyprofilowanych pasm jezdnych z muldami i skarpami. Forma toru z co najmniej dwoma pętlami (dwa skrzyżowania) powinna umożliwić naukę młodszym i starszym użytkownikom o różnym stopniu zaawansowania. Plac zabaw może zostać wyposażony w urządzenia edukacyjno-wodne wraz z zestawem trampolin ziemnych. Czy urzędnikom chodzi o „bezpieczne kałuże”, oczko wodne czy o jakiś wodotrysk, nie sprecyzowano. Na małą architekturę mogą złożyć się: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, źródełka wody pitnej z poidełkami dla zwierząt, niski natrysk do opłukania rąk i / lub nóg przez dzieci korzystające z zabawek typu „zdrój uliczny”, hamaki, leżaki, huśtawki „orle gniazdo”. Nawodnienie zieleni to np. instalacja kroplująca. Rośliny powinny być gatunkami rodzimymi i mrozoodpornymi w nasadzeniach wielopiętrowych, głównie wzdłuż nowych ciągów pieszych. Miasto planuje wybrać najtańszego projektanta, który na wykonanie dokumentacji technicznej będzie mieć 6 miesięcy. Czy budowa ruszy się latem 2024 r.?
„Dopuszcza się możliwość negocjacji ceny”
Zaproszenie do złożenia oferty cenowej podpisał zastępca prezydenta Andrzej Zdzisław Garlicki, z upoważnienia prezydenta Chrzanowskiego. W dokumencie z 14. listopada 2023 r.: „Dopuszcza się możliwość negocjacji ceny. Zamawiający zastrzega sobie prawo do prowadzenia negocjacji z wykonawcami, którzy złożyli oferty, jak też do niedokonywania wyboru oferty bez podania przyczyny. Zamawiający informuje, że zamówienie zostanie udzielone Wykonawcy, który zaoferuje najniższą cenę”.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146