Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

Laptopy dla nauczycieli: Przewodnik po specyfikacjach technicznych.

Laptopy stały się nieodzownym elementem życia wielu osób. Służą bowiem do nauki, pracy, zabawy czy rozrywki. Niektóre z nich muszą posiadać wysokie parametry techniczne, by móc obsługiwać skomplikowane programy graficzne. Inne mają nieco uboższe komponenty, które jednak pozwalają w pełni wydobyć z nich potencjał do obsługi prostych narzędzi edytorskich. Na co zwrócić uwagę wybierając laptopy dla nauczycieli? Przestawiamy krótki przewodnik po specyfikacjach technicznych komputerów przenośnych.

Jaki powinien być laptop dla nauczyciela?

W dzisiejszych czasach technologia jest nieodłączną częścią edukacji. Nauczyciele nie tylko korzystają z komputerów do tworzenia materiałów dydaktycznych, ale także prowadzenia zajęć online. Nie ulega zatem wątpliwości, iż zakupiony sprzęt powinien odpowiadać współczesnym wymaganiom technicznym. Chodzi przede wszystkim o to, aby był w stanie bezproblemowo obsługiwać narzędzia internetowe, pliki multimedialne i programy edytorskie wymagane w pracy nauczyciela. Wybór odpowiedniego laptopa dla nauczyciela jest ważny, a decyzja ta powinna być poparta rekonesansem w kontekście specyfikacji technicznych sprzętu. Poniżej opisujemy cztery wybrane komponenty, które mają w tym temacie niebagatelne znaczenie. Są to:

  • procesor komputera,

  • pamięć RAM oraz przestrzeń dyskowa,

  • dostępne porty i technologie łączności,

  • wielkość matrycy i jej parametry.

Na każde zagadnienie poświęciliśmy osobny akapit. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim opisem wyróżnionych części. To szczególnie istotne w kontekście wyboru laptopa do pracy, np. jeśli uzyskaliśmy bon dla nauczyciela.

Jakie znaczenie odgrywa procesor laptopa?

Centralnym punktem laptopa jest procesor. To komponent, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie procesów komputera – te bardzo proste i te złożone. Nauczycielom zwykle zależy na płynnym działaniu aplikacji do edukacji, dlatego procesor powinien być w stanie obsługiwać nowoczesne narzędzia w sposób płynny. Nie ma potrzeby, aby miał niezwykle duży potencjał – nie jest to przecież element wchodzący w skład komputera dla grafika czy gamera. Najczęściej w laptopach dla pedagogów spotyka się procesory 11, 12 lub 13 generacji od Intela.

Wielkość pamięci i dysku – o czym świadczy?

Im więcej pamięci RAM, tym lepiej – oczywiście, każdy komputer ma swoje limity. I tak jest również w tym przypadku. Optymalnie, jeśli laptop dla nauczyciela posiada 8GB pamięci RAM – jest to górna, wystarczająca granica. Nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt bardziej zaawansowany, jeśli będzie służył wyłącznie do celów edukacyjnych. W wielu przypadkach sprawdzi się także laptop posiadający 4GB. Jeśli chodzi o dysk twardy, to najczęściej instaluje się szybkie dyski SSD – między 256GB, a 1TB. 

Standardy łączenia bezprzewodowego i kablowego w laptopie

Nauczyciele często korzystają z różnych urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarki, projektory i dyski zewnętrzne. Dlatego warto zwrócić uwagę na ilość i rodzaj dostępnych portów i technologii łączenia bezprzewodowego. Istotne, aby laptop posiadał moduł Bluetooth, łączność Wi-Fi i przynajmniej jedno złącze HDMI.

Ekran laptopa nauczycielskiego – co warto o nim wiedzieć?

Rozdzielczość ekranu w standardzie Full HD (1920x1080) będzie wystarczająca do większości prostych zadań. Wielkość matrycy nie powinna być zbyt duża. Jeśli ekran będzie bardzo szeroki, to komputer na pewno zyska na swojej wadze. Utrudni to przenoszenie sprzętu z miejsca na miejsce. Lepiej zatem celować w mniejsze jednostki, które są poręczne i wygodne w obsłudze.

Solidny laptop dla nauczyciela można kupić nawet za mniej, niż 2000 złotych. Jeśli dołożymy nieco więcej, zyskamy szybszą jednostkę, która posłuży także do innych zadań, np. oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości.

tekst płatny

 

JJS
pt, 20 października 2023 11:09
Data ostatniej edycji: pt, 20 października 2023 12:31:02

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę